Praktický souhrn: |
Hlavním cílem projektu bylo formou experimentální části výzkumu a následně praktickou zkouškou potvrdit teoretický předpoklad potenciálu atriční mouky v oblasti zvýšené vaznosti vody v pečivu a tím prodloužení doby trvanlivosti takto vyrobeného pečiva, tj. s přídavkem atriční mouky.
Pozitivní výsledky praktické zkoušky potvrdily již první indicie vyplývající z experimentální části projektu (labor.rozbory zejména SRC, farinografická vaznost, číslo poklesu, stupeň poškození škrobu, amylografická zkouška, viskozimetrická zkouška a posouzení kvality škrobových zrn technikou skenovací elektronové mikroskopie). Pekařským pokusem (praktická zkouška) a následným hodnocením pečiva v průběhu 7 dní od upečení byl jednoznačně potvrzen pozitivní vliv atriční mouky na prodloužení doby trvanlivosti pečiva.
Hlavním výstupem projektu je potvrzení vhodnosti :
- používání atriční mouky pro výrobu vybraných typů pečiva, u kterých byl prokázal pozitivní vliv jejího působení.
- pořízení laboratorního přístroje Alveolab pro řízení technologických postupů mouky ve výrobním procesu a pro stanovení vhodného zámelu laboratorní mlýn Perten se síty.
- dodávat atriční mouku pekařům jako koncentrát, kdy si pekaři přidají její potřebné množství do své receptury dle svých individuálních potřeb a zkušeností, nebo je možno ji kontinuálně vyrábět zároveň s běžnou pekařskou moukou přímo ve mlýně a pekařům dodávat tak již finální konstantní směs pekařské a atriční mouky vhodnou pro pečení.
|