zpřístupnit široké veřejnosti informace, které by jim měly usnadnit orientaci ve složitých otázkách ochrany a zdraví rostlin, a to i v návaznosti na nové požadavky vyplývající z legislativy.
nabídnout přehledné informace a fotografie zemědělských plodin a okrasných rostlin, jejich poruch, chorob či škůdců, včetně dostupných přípravků na ochranu rostlin. Dále je zde možné nalézt i celou řadu dalších informací k např. pěstebním opatřením, růstovým fázím plodin, mapám aktuálního výskytu škodlivých organismů (ŠO), kalendáři monitoringu či možnostem regulace plevelů, včetně certifikovaných metodik výzkumných ústavů.
zprostředkovat vyhledávání k jednotlivým plodinám podle různých kritérií, např. dle dostupných komplexních metodik integrované ochrany či metodik monitoringu ŠO, včetně snadného vyhledávání dle názvu plodiny nebo celé skupiny plodin.
umožnit vyhledat si informace pro choroby, škůdce a plevele dle různých kritérií (např. plodin nebo skupin plodin, zda je daný ŠO monitorován ÚKZÚZ, zda k němu existuje prognostický model nebo zda jde o karanténní či invazní druh, aj.). V detailu vyhledaného ŠO se pak v horizontálně členěných záložkách objeví kompletní informace, včetně povolených přípravků na ochranu rostlin (POR), map historických či aktuálních výskytů a metodiky monitoringu (pokud je daný ŠO monitorován) včetně exportu dat o výskytu pro zadané období nebo zobrazení
Aktuálních výskytů v okresech.
poskytnout komplexní data z výstupů monitoringu ÚKZÚZ, a to nejen z vizuálních kontrol porostů, ale i z monitorovacích zařízení jako např. světelných lapačů (sledování hospodářsky významné druhy můr), sacích pastí (hospodářsky významné druhy mšic; formou Aphid Bulletinu) nebo lambersových misek (mšice v sadbových bramborách), včetně výstupů průzkumů rizikových/karanténních ŠO. Mimo informací z pozorování je možno sledovat teplotní modely ve formě hodinových či denních dat sítě
Meteorologických stanic
zveřejněných v samostatném modulu. Data lze pak následně využít pro predikci výskytu ŠO.
nabídnout možnost vyhledat si alternativu k chemické ochraně v podobě užitečného či antagonistickéhoorganismu včetně informací k podpoře jeho výskytu nebo odkazu pro zjištění kompatibility s vybranými účinnými látkami POR.
poskytnout informace pro uživatele POR a to nejen v podobě tzv. Semaforu POR, ale i možností filtrovat přípravky dle předem navolených kombinací parametrů, tj. dle plodin a škodlivých organismů. Další funkce umožňují nalézt dostupné alternativy či alternativy k účinné látce. Filtr dokáže nabídnout vyhledávání i podle biologické funkce, skupiny účinných látek, či samotné účinné látky, způsobu účinku, režimu pěstování, formulace či dle použití v ochranných pásmech vodních zdrojů. Samozřejmostí zůstává možnost zobrazení nabídky POR pro profi i neprofi uživatele (tj. zobrazení velkobalení a malobalení). Nově je možné zjistit též informaci o konci použití.
nabídnout informace k oblasti fytosanitárních rizik EU o karanténních a jiných rizikových škodlivých organismech, které jsou nebo v minulosti byly regulovány fytosanitárními předpisy na území Evropské unie a také o dalších, nově se šířících ŠO na území ČR. V rámci poskytovaných informací je možné též získat aktuální výsledky úředních průzkumů v mapách výskytu v příslušné záložce.
v neposlední řadě nabídnout možnost zaslat dotaz týkající se podezření na karanténní ŠO a pomoci tak odhalit přítomnost a šíření nepůvodních či karanténních druhů, které mohou významně narušit ekosystém a biodiverzitu ČR.
Uživatelé RL portálu naleznou na jeho stránkách aktuální poznatky v ochraně rostlin, které jsou propojeny s Registrem přípravků na ochranu rostlin a s fotografiemi škodlivých činitelů. Tímto vzájemným propojením tak systém zůstává „živý“, čímž umožňuje snadnou aktualizaci veškerých dat, např. nově registrovaných POR, ale i nových poznatků ve vědě a výzkumu.
Jak získat novinky z RL portálu snadno a rychle?
Od března 2020 je možno si nechat zasílat novinky z RL portálu přímo do e-mailu dle individuálně navolených parametrů. Aktuální informace z monitoringu výskytu sledovaných škodlivých organismů, výstupy prognostických modelů či jiné aktuality tak získáte pravidelně každé ráno v 6:00. Zasílání e-mailů platí pro uživatele s účtem na Portálu farmáře (osoby podnikající v zemědělství), či prostřednictvím Google účtu. Postup, jak si správně nastavit rozsah požadovaných informací, je k dispozici v krátkém videomanuálu:
(Ne)líbí se mi něco na RL portálu?
Zpracování a pravidelná údržba RL portálu je poměrně náročná a složitá záležitost. V případě, že na našich stránkách objevíte nějaké chyby, nepřesnosti, překlepy či jiné nedostatky, budeme velmi rádi, pokud nás o nich budete prostřednictvím e-mailu informovat. Pokud by vás napadly nějaké zajímavé návrhy, jak náš RL portál vylepšit či rozšířit, nebojte se nás rovněž oslovit. Zároveň se na vás obracíme s prosbou ohledně doplnění naší fotogalerie. Vzhledem k tomu, že se nám zatím nepodařilo zajistit vyobrazení všech škodlivých organismů na RL portálu a máme zde prázdná místa, velmi bychom ocenili, pokud byste nám s vyplněním těchto míst pomohli. Máte-li tedy nějaké kvalitnější fotografie ŠO či abionóz, které v našich metodikách chybí a byli byste ochotni je poskytnout, neváhejte nás rovněž kontaktovat. Doufáme, že RL portál vám bude dobrým pomocníkem a najdete na něm odpovědi na většinu svých otázek souvisejících s ochranou rostlin.