Rostlinolékařský portál
lýkohub jalovcový
Phloeosinus thujae
třída: hmyz (Insecta) řád: brouci (Coleoptera) čeleď: nosatcovití (Curculionidae)
EPPO kód: PHLSTH
Hostitelské spektrum
Jde o oligofágní druh vázaný především na jalovce.
Popis
Brouk je 1,5–2,0 mm dlouhý, široce válcovitý (krovky 1,3krát delší než široké), hnědočerně zbarvený, krátce, ale hustě ochlupený. Oči jsou v okolí vetknutí tykadel nápadně vykrojené (tj. ledvinovitého tvaru). Štít stejnoměrně hustě tečkovaný, báze krovek s nápadnými hrbolky. Pohlavní dimorfismus je patrný na čele a především na zadní části krovek. Třetí mezirýží na zadní části krovek vypuklé, ozdobené řadou výrazných háčkovitých zoubků (samečci) nebo malých, ale zřetelných hrbolků (samičky). První mezirýží je i na zadní části krovek ploché bez řad hrbolků.
Larvy jsou rohlíčkovitého tvaru, beznohé, bělavé barvy.
Možnost záměny
Druh je možné zaměnit především s invazním druhem Phloesinus aubei, který se k nám rozšířil z jižní Evropy. Tento druh je možné rozeznat podle poněkud odlišného utváření zadní části krovek, kdy řady hrbolků/háčkovitých zoubků jsou přítomny nejen na třetím mezirýží, ale i na prvním. Phloeosinus aubei se navíc (na rozdíl od Phloeosinus thujae) často vyskytuje také na okrasných dřevinách z čeledi cypřišovitých v intravilánech měst.
Příznaky poškození/napadení
Druh vytváří víceramenné (2–3 matečné chodby) podélně orientované požerky. Matečné chodby bývají 3–5 cm dlouhé a 1,5 mm široké. Larvové chodby jsou relativně hustě vedle sebe umístěné.
Možnost záměny poškození/napadení
Podobné požerky na jalovcích vytváří také invazní, mnohdy společně se vyskytující druh Phloeosinus aubei, jejich odlišení je obtížné. Phloeosinus aubei se však na rozdíl od Phloeosinus thujae často vyskytuje také na okrasných dřevinách z čeledi cypřišovitých: cypřiše, cypřišky, zeravy apod.
Životní cyklus
Druh má u nás zřejmě jedno pokolení do roka. K rojení u nás dochází koncem května a v červnu.
Hospodářský význam
Druh je u nás poměrně vzácný a velmi lokální, vázaný na přítomnost jalovců. Není hospodářsky významný.
Autoři textu
J. Foit, MENDELU