Rostlinolékařský portál se načítá...

Rostlinolékařský portál

síťnatka platanová
Corythucha ciliata

třída: hmyz (Insecta) řád: polokřídlí (Hemiptera) čeleď: síťnatkovití (Tingidae)

Vědecká synonyma: Tingis ciliata

EPPO kód: CRTHCI

Základní charakteristika
Hostitelské spektrum
Platan východní (Platanus orientalis), p. západní (P. occidentalis) a p. javorolistý (P. × acerifolia). Ve své domovině, Severní Americe, napadá i platany P. racemosaP. wrighti. Rovněž je nalézána na jasanu (Fraxinus spp.), ořechovci vejčitém (Carya ovata), papírovníku čínském (Broussonetia papyrifera) a  lýkovečku (Chamaedaphne spp.).
Popis
Drobná ploštice dorůstající velikosti kolem 3–4 mm. Nápadná je svým vzhledem, který připomíná obloukovitě vystříhávaný „kousek igelitu“. Černé tělo dospělců je kryto průhlednými polokrovkami s bílou, relativně hustou žilnatinou a dvěma tmavými skvrnami uprostřed. Tykadla jsou hnědavě bílá. Při detailním pohledu je na povrchu těla zřejmé obrvení. 
Nymfy jsou drobnější, převážně tmavě hnědé až černé, vřetenovité s hnědavě žlutými končetinami a tykadly.
Životní cyklus
Dospělci kladou vajíčka na jaře na spodní stranu listů. Na přelomu léta se z vajíček líhnou nymfy, které koncem srpna přecházejí v dospělce. Dospělé ploštice sají, v závislosti na počasí, až do podzimu – nápadným pobytovým znakem této drobné ploštice jsou malé kupičky černého trusu přilepené na spodní straně listů. Na zimu zalézají do škvír pod destičkovitou kůrou, kde ve skupinách přezimují.
Hospodářský význam
Síťnatka platanová žije jak na mladých stromcích, tak na vzrostlých stromech. Larvy a dospělci sají na spodní straně listů, čímž dochází k postupnému blednutí a žloutnutí jejich čepelí, což je mnohdy patrno již z velké dálky. Mladé listy se mohou vlivem sání deformovat a při silném napadení odumírat a předčasně opadávat. Svým sáním snižuje hodnotu především parkových výsadeb.