Hostitelské spektrum
Druh je polyfágním, zástupcem fytofágního hmyzu s potravní specializací na listnaté stromy a keře. Nejčastěji je tento druh nalézán na vrbách a topolech.
Popis
Pěnodějka obecná má délku těla kolem jednoho centimetru (5–10 mm). Zbarvená má pěnodějka značně proměnlivé, od světle žlutého, přes hnědé, až po zcela tmavé. Některé exempláře jsou jednobarevné, jiné jsou kontrastně skvrnité až černé. V klidové pozici jsou křídla tohoto druhu střechovitě postavená nad zadečkem a hlava je výrazně hypognátní, což znamená, že ústní ústrojí směřuje mezi končetiny jedince. Nymfy jsou zelenavě žluté a vytvářejí si pěnový obal, ve kterém žijí.
Možnost záměny
Pěnodějka obecná je tvarem těla i jednotlivých tělních částí podobná ostatním pěnodějkám, ale její zbarvení je nezaměnitelné s ostatními druhy pěnodějek (viz výše).
Příznaky poškození/napadení
Larvální jedinci i dospělci jsou polyfágní a jsou při svém vývoji vázáni na listy a výhony dřevin, především vrb a topolů. Hostitelské stromy jedinci intenzivně nabodávají a sají z nich rostlinné asimiláty.
Možnost záměny poškození/napadení
Toto poškození dřevin, tedy sání na listové ploše a letorostech, je charakteristické pro většinu savého hmyzu, který se troficky orientuje na rostliny. Proto bude pro determinaci tohoto uvedeného druhu důležité sledovat na hostitelských dřevinách přítomnost výše popsaných dospělců, nebo pěnových úkrytů, ve kterých se vyvíjejí larvy.
Životní cyklus
Samice tohoto druhu kladou vajíčka především do větviček vrb a topolů, ale i na vysoké byliny, a to v období července a srpna. Následně přítomné nymfy vypouštějí tekuté výkaly a vhánějí do nich vzduch, což působí napěnění tekutiny a vytvoření jejich charakteristického habitatu. V průběhu roku vytváří pouze jednu generaci.
Hospodářský význam
Škodlivost pěnodějek závisí především na stáří a vitalitě hostitelských dřevin. Ohroženy jsou mladší dřeviny, které budou po intenzivním zasažení strádat - fyziologická aktivita dřevin bude snížena. Obecně lze říci, že se nejedná o druh škůdce, který by způsoboval mortalitu hostitelských dřevin, jeho škodlivost spočívá ve schopnosti přenášet viry, bakterie a fytoplazmy.