Rostlinolékařský portál
hlavatěnkovití
Pipunculidae
třída: hmyz (Insecta) řád: dvoukřídlí (Diptera) čeleď: Pipunculidae
EPPO kód: 1PIPUF
Hostitelské spektrum
Parazitoidi křísů (Hemiptera: Cicadomorpha a Fulgoromorpha), larvy rodu Nephrocerus parazitují v dospělcích tiplic
Opatření podporující výskyt
Zdravá, heterogenní krajina s dostatkem mikrostanovišť. Upřednostnit selektivní pesticidy v době výskytu dospělců, kteří jsou nejcitlivějším vývojovým stádiem k insekticidům (při pohybu na rostlinách přijdou do styku s postřikem).
Popis
Malé druhy (nejčastěji 2–5 mm, ale rod Nephrocerus až 9,5 mm) s nápadně velkýma očima, zabírající většinu plochy polokulovité hlavy. Dlouhá křídla často přesahují zadeček. Zbarvení těla je převážně tmavé, složené oči často v různých odstínech červené. Larvy jsou apodní, acefalní.
V ČR 112 druhů, v Evropě 217.
Příznaky poškození/napadení
Parazitovaní jedinci mohou vykazovat morfologické anomálie nebo omezené schopnosti letu/pohybu.
Životní cyklus
U většiny druhů není dostatečně znám. Dospělci se živí medovicí a dalšími cukernými látkami. Samice klade jedno vajíčko do nymfy nebo dospělce hostitele. Larva prochází dvěma instary, po dokončení vývoje opustí tělo hostitele a kuklí se v půdě. Larvy rodu Nephrocerus se vyvíjejí v zadečku dospělců tiplic, který je v přední třetině zduřený. Larva před kuklením vylézá ven. Dospělci hlavatěnek se vyskytují od jara do podzimu. V závislosti na druhu vytvářejí 1–3 generace, s převahou dvougeneračních druhů. Většinou se jedná o oligofágy, kteří se vyvíjí ve více druzích příbuzných hostitelů.
Hospodářský význam
Parazitoidi křísků (z rodu Javesella, Macrosteles, Psammotettix aj.) a dospělců tiplic.
Autoři textu
K. Holý, VÚRV