Ukrajina navrhuje nový mechanismus pro vývoz zemědělských produktů do EU

7. 2. 2025

Koncem ledna 2025 proběhla na Ministerstvu agrární politiky a potravin Ukrajiny tisková konference, na které ministr Vitalij Koval informoval o nové operativní strategii zaměřené na zahraničně-obchodní aktivity pro rok 2025 i pro roky následující.

Ukrajinské Ministerstvo agrární politiky a potravin zahájilo nový přístup k vývozu zemědělských produktů do EU. Cílem je dodávat podle stanoveného plánu, a díky tomu by měl být obchod předvídatelnější s cílem předcházet napjatým situacím, které vznikaly v předchozích letech. Hlavním záměrem je předcházet situacím, kdy nadměrné objemy dodávek z Ukrajiny způsobují spory mezi zemědělci v zemích EU. Dle představeného mechanismu by se měl vývoz realizovat podle dohodnutého harmonogramu s určitými kvótami na každý měsíc. Na konci roku 2024 se podíl zemědělského exportu do EU, oproti minulosti, snížil z 61 % na 52 %. Ministerstvo plánuje dále snížit exportní podíl do EU na 40 %. Ukrajina se více zaměří na spolupráci s mimoevropskými zeměmi.

Hlavním impulsem k nové strategii je zprovoznění námořních cest v Černém moři, které, i za zvýšených nákladů a poplatků, které si rejdaři s ohledem na bezpečnostní situaci účtují, fungují od konce roku 2024 bez velkých problémů. Otevření a fungování tohoto námořního koridoru je hlavním důvodem, proč se Ukrajina čím dál více exportně zaměřuje na nové alternativní trhy, převážně na Afriku, kde podíl na ukrajinském zemědělském exportu vzrostl o 3 % a v roce 2024 dosáhl 11 % z celkového objemu zemědělského exportu. Rovněž export do oblasti Blízkého východu a jihovýchodní Asie nepřetržitě roste. Nejvyšší nárůst zaznamenal Libanon, kam se objem dodávek ukrajinské zemědělské produkce v roce 2024 zvýšil 2,5krát oproti minulosti.

Zdroj: Ministerstvo agrární politiky a potravin UA

Cenový nárůst základní potravinové produkce na Ukrajině 

Podle Státního statistického úřadu dosáhla meziroční inflace na Ukrajině v roce 2024 hodnoty 12 %. Ceny zemědělských produktů vzrostly za rok v průměru o 14 %. Ukrajina zaznamenává již několik měsíců po sobě neúprosný růst cen většiny produktů a potravin. Nejvíce zdražily za sledované období let 2023/24 základní produkty, tj. zelenina, maso a masné výrobky, chleba, těstoviny a obiloviny. U masa a masných výrobků nejvíce zdražila hovězí produkce. Jedním z hlavních důvodů růstu cen potravin byla nižší úroda v roce 2024 v důsledku abnormálně vysokých teplot a sucha. Nejvyšší pokles úrody byl zaznamenám u brambor, kde bylo sklizeno o 30 % méně oproti roku 2023. Menší objem nabídky na trhu vyvolal růst cen. Z cenových důvodů začalo 44 % Ukrajinců častěji nakupovat nejlevnější produkty a věnovat méně pozornosti jejich kvalitě. Téměř polovina Ukrajinců šetří na potravinách. Roste poptávka po levné produkci zejména z důvodu poklesu reálných příjmů občanů, střední třída obyvatel se začíná přesouvat do levnějšího segmentu spotřeby. 

Zdroj: Statistický úřad Ukrajiny

Zpracoval:
Petr Sochor
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Kyjevě
tel: +380 506 138 519
e-mail: petr.sochor@mzv.gov.cz
 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.