Stimulace fermentačního procesu v provozu bioplynových stanic
Kapalný fugát je nositelem nezanedbatelných reziduí organických látek, ale protože se využívá nejčastěji jako zálivková voda, respektive jako hnojivá zálivka, je riziko protrahovaných úniků zápašných složek způsobovaných evaporací nevsáknutých podílů do pedosféry daleko aktuálnější a závažnější, a také obecně atakovatelnější.
Autoři popsali a dokladovali efekt použití mikrobiostimulativního přípravku, aby představili možnost významného zintenzívnění energetické exploatace vložených odpadních hmot, a také jednoduchý způsob účinné sanace zmiňovaných organolepticky vnímaných negativ poměrně jednoduchým zákrokem spočívajícím v aplikaci specificky komponovaných alginátových přípravků fungujících na bázi polyuronových složek a majících nejenom desodorační, ale také významnou detoxikační a hlavně biostimulativní účinnost.
Ve zprávě zmiňované alginátové přípravky jsou bezreziduálními preparáty tvořené pouze samotnou hydrolyzovanou masou mořských řas z arktických moří. V této práci bylo využito komplexu jejich schopností pro optimalizaci procesů anaerobní fermentace organických hmot v zařízeních bioplynové stanice.