Analýza BAT kategorie 6.6 (velkochovy prasat a drůbeže)
11. 7. 2006
Stav implementace BAT v českých velkochovech drůbeže a prasat za období od 1. 1. 2003 do současnosti.
Vydal: | Ministerstvo zemědělství |
---|
Cílem analýzy je zhodnotit stav implementace BAT v českých velkochovech drůbeže a prasat za období od 1. 1. 2003 do současnosti v oblastech
- Zásady správné zemědělské praxe
- Krmné techniky
- Hospodaření s vodou
- Hospodaření s energií
- Snížení emisí z ustájení
- Skladování exkrementů
- Zpracování exkrementů
- Zapravení exkrementů
- Balení vajec
- Chlazení vajec
- Národní BAT
Základem analýzy jsou dostupné technologické, environmentální a ekonomické charakteristiky velkochovů drůbeže a prasat v ČR.
Zdrojem informací byla databáze České informační agentury životního prostředí o BAT ve velkochovech drůbeže a prasat v ČR, které prošly procesem integrovaného povolování. Jiné (publikované) zdroje informací jsou uvedeny přímo v textu (seznam literatury).
Podle přílohy č. 1 zákona o IPPC č. 76/2002 Sb., kterým byla do české legislativy zavedena Směrnice Rady 96/61/EC, o integrované prevenci a omezování znečištění (IPPC) jsou za velkochovy považována zařízení intenzivního chovu drůbeže nebo prasat mající prostor pro více než
a) 40 000 kusů drůbeže
b) 2 000 kusů prasat na porážku (nad 30 kg živé hmotnosti)
c) 750 kusů prasnic
V souboru analyzovaných velkochovů drůbeže a prasat v celkovém počtu 95 zařízení byly hodnoceny následující kategorie.
-
Výkrm kuřecích brojlerů 29 zařízení (farem)
-
Užitkový chov kuřic a nosnic 2 zařízení
-
Rozmnožovací chov slepic 3 zařízení
-
Užitkový chov kuřic 4 zařízení
-
Užitkový chov nosnic 4 zařízení
-
Výkrm prasat 28 zařízení (farem)
-
Chov prasnic 11 zařízení
-
Výkrm prasat a chov prasnic 14 zařízení
Nejlepší dostupné techniky (BAT) z hlediska technického, ekonomického a environmentálního jsou popsány a shrnuty v doporučujícím referenčním dokumentu BREF „Intenzívní chov drůbeže a prasat“ (překlad z července 2002). Jsou rozčleněny celkem do osmi oblastí v chovech drůbeže a do osmi oblastí v chovech prasat.
Pro porovnání BAT balení a chlazení vajec bylo využito návrhu doporučující průběžné verze referenčního dokumentu BREF „BAT v průmyslu potravin, nápojů a mléka“ (překlad z května 2003) – kapitola výběr materiálů. BAT prezentované v BREF jsou na základě hodnocení emisí a spotřeb spojených s užíváním BAT považovány za vhodné pro zemědělský sektor jako celek a v mnoha případech odrážejí současnou výkonnost zemědělských zařízení.