Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Novinky

SDO - ječmen jarní, ječmen ozimý, oves setý jarní, pšenice jarní, pšenice ozimá, tritikale ozimé, PO - oves nahý, žito ozimé, oves setý ozimý
Publikováno: 27. 5. 2024
SDO - hrách polní jarní, sója, PO - peluška jarní
Publikováno: 27. 5. 2024

Záchyt nebezpečného háďátka v sadbě brambor

27. 5. 2024
Tisková zpráva — Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) zachytil v rámci pravidelné rostlinolékařské kontroly sadbu brambor infikovanou karanténním háďátkem a nařídil opatření k jeho eradikaci. Jednalo se o dodávky z Německa a Nizozemska.

Společně pro zdraví rostlin: Evropská kampaň #PlantHealth4Life na podporu zdraví rostlin Čechy učí, jak může být prospěšný každý z nás

14. 5. 2024
Tisková zpráva — Ostrava 14. 5. 2024 – Rostliny hrají nezastupitelnou úlohu v rovnováze života na celé planetě. S jejich zdravím bezprostředně souvisí kvalita života každého z nás. Svoji odpovědnost za zdraví rostlin nesou nejen farmáři, ovlivnit ho mohou všichni občané. A právě zvýšení povědomí o tom, proč je důležité usilovat o zachování zdraví rostlin a jak konkrétně může každý přispět k jejich ochraně, se…
14. 5. 2024
Popisy nově registrovaných odrůd
Stáhnout (pdf, 283 kB)

Výskyt hraboše polního v dubnu 2024

13. 5. 2024
Výsledky dubnového monitoringu výskytu škodlivých organismů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) potvrdily výrazný pokles populací hraboše polního. Z celorepublikového průměru 661 aktivních východů z nor na hektar (AVN/ha) v březnu klesly dubnové hodnoty na 220 AVN/ha, což představuje 4,4násobek aktuálního prahu škodlivosti. Vysoké ohrožení trvá v Olomouckém a…

Mimořádná opatření proti šíření verticiliového vadnutí chmele v ČR

13. 5. 2024
Tisková zpráva — Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) vydal nařízení určené profesionálním pěstitelům chmele, za účelem ochrany produkce chmele na území České republiky.

Aktuální plochy chmelnic v České republice

2. 5. 2024
Tisková zpráva — Evidovaná sklizňová plocha chmele se oproti loňskému srpnu mírně snížila. Nově bylo vysázeno sedm českých odrůd chmele.

Výstava „Příběh semen, příběh lidí“ v Praze

2. 5. 2024
Tisková zpráva —  Dne 2. května 2024 proběhlo slavnostní zahájení výstavy Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) pod názvem „Příběh semen, příběh lidí.“ Výstava návštěvníkům přibližuje proměnu využívání semen od neolitu až po současnost a informuje o významu zkoušení kvality osiva pro mezinárodní obchod. Výstava se koná v Národním zemědělském muzeu v  Praze do 29. září 2024.
Nová povinnost uživatelů TRACES NT !

Nová povinnost uživatelů TRACES NT !

24. 4. 2024
TRACES NT zavádí pro zvýšenou bezpečnost dat dvoustupňový režim přihlašování uživatelů, podobně jako mají ostatní složky informačních systémů EU s přístupem spravovaným portálem EU Login.  Termín spuštění vícefaktorového ověřování byl posunut a bude povinný od 24. června 2024, do kdy na něj musí přejít všichni uživatelé. 
1 2 3 4 ... 100

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.