Fytosanitární opatření
Fytosanitární opatření k naléhavému řešení neočekávaných fytosanitárních situací, které přinášejí riziko šíření určitých škodlivých organismů, jsou v EU v současné době přijímána v souladu s článkem 30 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/2031, a to formou prováděcích nařízení Komise. Prováděcí nařízení Komise jsou právní akty, které se uplatňují automaticky a jednotně ve všech členských státech EU, a to okamžitě po jejich vstupu v platnost, aniž by se musely převádět do vnitrostátního práva, a jsou závazné v celém rozsahu pro všechny členské státy EU.
Platná jsou rovněž nezrušená fytosanitární opatření, nařízená ÚKZÚZ podle § 76 odst. 2 věty druhé a § 76 odst. 2 písm. a) zákona č. 326/2004 Sb. o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a to právním předpisem o mimořádných rostlinolékařských opatřeních, který se označuje názvem „Nařízení ÚKZÚZ“. Nařízení ÚKZÚZ se vyhlašuje vyvěšením na úředních deskách ministerstva zemědělství a ÚKZÚZ na dobu nejméně 15 dnů a zveřejňuje se neprodleně způsobem umožňujícím dálkový přístup, popřípadě se vyhlašuje v regionálním nebo celostátním tisku a rozhlasovém nebo televizním vysílání. Nařízení ÚKZÚZ nabývá platnosti a účinnosti dnem jeho vyhlášení; za den jeho vyhlášení se považuje den jeho vyvěšení na úřední desce Ministerstva zemědělství ČR.
Platná jsou i dosud nezrušená fytosanitární opatření, vyhlášená dříve formou „Nařízení Státní rostlinolékařské správy“, resp. formou „Rozhodnutí Státní rostlinolékařské správy.“
Uvedená fytosanitární opatření mají časově omezenou platnost (na rok nebo několik let, zpravidla do doby, než jsou v EU stanovena definitivní opatření, která jsou začleněna do základní fytosanitární legislativy EU, nebo dokud se neusoudí, že tato opatření nejsou nadále potřebná).