Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Záchyty infikovaného osiva rajčete a papriky v zásilkách z Číny

17. 2. 2021

Tisková zpráva — Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) zachytil osiva rajčete a papriky infikované virem hnědé vrásčitosti plodů rajčete (ToBRFV) a viroidem vřetenovitosti hlíz bramboru (PSTVd) v zásilce z Číny. Kontaminované partie osiv nařídil zlikvidovat.

Konktrétně se jednalo o záchyt osiva rajčete  infikovaného virem hnědé vrásčitosti plodů rajčete (ToBRFV - Tomato brown rugose fruit virus) a viroidem vřetenovitosti hlíz bramboru (PSTVd - Potato spindle tuber viroid), u osiva paprik infikovaného PSTVd.

Zajištěná zásilka byla původem z Číny a na základě potvrzení výskytu uvedených patogenů akreditovanou laboratoří ÚKZÚZ byla nařízena likvidace kontaminovaného osiva.

V současné době řešíme  další podezření z výskytu škodlivých organismů při dovozu osiv ze třetích zemí.

V loňském roce ÚKZÚZ potvrdil  ToBRFV v deseti vzorcích dovezených zásilek osiv původem z Číny, Indie a Tchaj-wanu a nařídil jejich likvidaci.

O fytosanitárním riziku ToBRFV a opatřeních proti němu ÚKZÚZ informoval již koncem roku 2019 a následně řadou tiskových zpráv viz níže.  

Druhý zjištěný patogen, viroid vřetenovitosti, způsobuje barevné změny listů, deformace, špatné klíčení, zakrnělý růst, plody rajčat jsou malé, tvrdé a nedozrávají. Přenos na velké vzdálenosti je též  prostřednictvím  infikovaných  semen. 

Viroid vřetenovitosti hlíz bramboru PSTVd byl již v České republice několikrát detekován a stejně jako ToBRFV patří z důvodu rizika pro zdraví rostlin mezi úředně regulované v rámci Evropské  unie.

Při rozšíření těchto patogenů do porostů rajčete a papriky by mohlo dojít ke značným ztrátám na produkci a kvalitě plodů. Napadené plody se stávají neprodejnými, ztráty na plodech mohou činit až 100 %.

 

Ivana Kršková, tisková mluvčí


TZ k tématu ToBRFV 

28. 01. 2021 - ÚKZÚZ posiluje opatření proti šíření viru hnědé vrásčitosti plodů rajčete

17. 08. 2020 - EU zpřísnila fytosanitární požadavky v ochraně před virem hnědé vrásčitosti plodů rajčete

20. 07. 2020 - ÚKZÚZ zadržel zásilky osiva papriky a rajčete napadené nebezpečnými viry

18. 12. 2019 - Evropu trápí nový virus rajčete a papriky

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.