Povolení nové výsadby révy v roce 2024

Tisková zprávaPro novou výsadbu révy vinné bylo v roce 2024 vyčleněno 178,3 hektarů. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) na základě žádostí od pěstitelů povolil osázet 40,5 hektarů ploch vinic. V porovnání s předchozím rokem se jedná o mírné navýšení ploch.

ÚKZÚZ schválil celkem 84 žádostí splňujících podmínky pro povolení nových výsadeb révy vinné.   

Oproti loňsku se požadovaná plocha navýšila přibližně o  9 hektarů na celkových 40,5 hektarů. Z této plochy připadá  90 % nových výsadeb na Moravu a zbylých 10 % na Čechy, kde hodlají vinaři vysadit révu mimo uznané viniční tratě.

Již tradičně byla největší plocha povolena pro velkopavlovickou vinařskou podoblast, a to necelých 37 %, pro  slováckou 31 %, mikulovskou téměř 12 %, pro znojemskou podoblast pak pouze necelých 5 %. Pro podoblast mělnickou a litoměřickou vinaři o nové výsadby nežádali. 

Z přidělené kvóty pro letošní rok zůstalo nevyčerpáno 137,8 hektarů.  


Ivana Kršková, tisková mluvčí, 737 267 642

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.