Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Aktuální stav výsadby vinic v ČR v roce 2024

20. 6. 2024

Tisková zprávaÚstřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) informuje o aktuálních rozlohách nových výsadeb révy vinné v roce 2024. V letošním roce je zatím vysázeno 107 hektarů vinic, což představuje 61% pokles ve srovnání s loňskou výsadbou. Finální data k novým výsadbám vinic 2024 zveřejní ÚKZÚZ začátkem příštího roku.

Z červnových údajů ÚKZÚZ vyplývá pokračující trend snižování rozlohy výsadeb vinic v České republice.  
 
Jarní výsadba révy vinné, která zahrnuje výsadbu nových vinic (povolení pro novou výsadbu) a obnovu vinic (povolení pro opětovnou výsadbu) je aktuálně provedena na ploše o rozloze 107 hektarů.  Ve srovnání s předchozím rokem, kdy bylo vysázeno 276 hektarů  vinic, došlo k poklesu o 169 hektarů.  


Nejvíce vysazovanou odrůdou v roce 2024 je Tramín červený (17,6 hektaru), poté Pálava (9,6 hektaru) , z modrých odrůd Frankovka (5,4 hektaru), následována Merlotem (5,1 hektaru). U bílých pokračuje trend aromatických odrůd a u modrých je v popředí i letos odrůda Frankovka, která v posledních letech je na prvním místě celkových ploch modrých odrůd. 

Z PIWI odrůd je nejvysazovanější odrůda Solaris (3,3 hektaru) a Donauriesling (3,3 hektaru), z modrých odrůd Cabernet Cortis (2 hektary).  Plochy PIWI odrůd  každoročně rostou a již atakují hranici 1 000 hektarů.   

V České republice je zaregistrováno celkem 17 383 hektarů vinic a evidováno přes 13 tisíc pěstitelů. 

Finální informace k výsadbě nových vinic v roce 2024 ÚKZÚZ zveřejní začátkem roku 2025.  


Ivana Kršková, tisková mluvčí, 737 267 642

 

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.