EFSA prodlužuje kampaň proti africkému moru prasat ve většině zemí EU

20. 7. 2022

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) pokračuje v úsilí o zastavení šíření afrického moru prasat (AMP). Prodlužuje kampaň Zastavme africký mor prasat o třetí rok, druhým rokem poběží kampaň také v České republice. V ČR se podařilo v roce 2019 AMP úspěšně vymýtit, ale riziko opětovného zavlečení infekce vzhledem k aktuálnímu výskytu nákazy v sousedních zemích, jako jsou Polsko a Německo, zůstává vysoké.

Cílem Evropského úřadu pro bezpečnost potravin je pokračovat ve zvyšování povědomí o africkém moru prasat v evropských hospodářských chovech. Kampaň se zaměřuje na oblast střední a jihovýchodní Evropy, ve spolupráci s místními orgány v Albánii, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře, České republice, Estonsku, Chorvatsku, Kosovu, Litvě, Lotyšsku, Maďarsku, Severní Makedonii, Řecku, Slovensku, Slovinsku a Srbsku. Nové pilotní aktivity budou v letošním roce spuštěny ve čtyřech zemích – Bulharsku, Polsku, Rumunsku a Srbsku, kde je situace týkající se AMP obzvláště vážná.

Kampaň bude cílit na zemědělce a také veterinární lékaře a myslivce, kteří hrají důležitou roli při poskytování poradenství zemědělcům o biologické bezpečnosti na farmách. Zástupci EFSA se společně s partnery z místních úřadů snaží oslovit zemědělce, jejichž zvířata a hospodářství byla touto smrtelnou nemocí zasažena. Cílem kampaně #StopASF je informovat zemědělce i veterináře a lovce o tom, jak důležitá je detekce, prevence a hlášení výskytu nemoci. V ČR bude na kampani spolupracovat  Ministerstvo zemědělství.

Africký mor prasat je vysoce nakažlivé onemocnění, které se šíří v regionech Evropy, jež dříve nebyly zasaženy. Šíření této nákazy představuje celosvětovou hrozbu a způsobuje ničivé ztráty pro odvětví chovu prasat. AMP postihuje domácí i divoká prasata, pro člověka je virus neškodný. Proti AMP v současnosti není v Evropě schválena žádná vakcína, vypuknutí nákazy proto může vést k porážce velkého počtu prasat v postižené oblasti.

Pro více informací, informační přehledy, infografiky, připravené příspěvky pro sociální sítě a další materiály navštivte stránku kampaně na webu EFSA

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.