Dotace
V tématické sekci Dotace se dozvíte podmínky pro splnění dotačních pravidel a postupy, jak dotace čerpat

Dotační zdroje lze v České republice (ČR) rozdělit na dvě základní skupiny podle zdroje finančních prostředků. Po vstupu ČR do Evropské unie (EU) jsou zemědělcům nabízeny evropské dotační programy (většinou částečně kofinancované ze státního rozpočtu ČR), které jsou vhodně doplněny národními dotačními programy (plně hrazeny ze státního rozpočtu ČR). Administruje a vyplácí Státní zemědělský intervenční fond.

Novinky

Příručka pro zadávání zakázek na projekty rozvoje venkova v rámci Strategického plánu SZP na období 2023-2027 (verze 2)

15. 4. 2025
Dne 15. 4. 2025 nabyla účinnosti nová verze č. 2 Příručky pro zadávání zakázek na projekty rozvoje venkova v rámci Strategického plánu SZP na období 2023–2027. Červeně jsou v ní vyznačena doplnění oproti Příručce verze 1.2.  
Metodická příručka obsahuje nově aktualizované informace pro rok 2025 a zejména zohledňuje podmínky zavedené v souvislosti s nařízeními vlády č. 68/2024 Sb. a č. 81/2025 Sb., kterými se mění (novelizuje) nařízení vlády č. 83/2023 Sb., o stanovení podmínek poskytování přímých plateb zemědělcům s účinností od 1. 1. 205 a 1. 4. 2025. Nově jsou v rámci Celofaremní ekoplatby zaváděny platby: Ekoplatba na podporu nových krajinných prvků, Ekoplatba na údržbu krajinných prvků, Ekoplatba na podporu udržitelného hospodaření se živinami a Ekoplatba na podporu pásového střídání plodin. Detailní informace k těmto novým podporám naleznete v dalších samostatných příručkách.

Hlavní novinky v rámci podmínek Celofaremní ekoplatby pro rok 2025:

  • Došlo k výraznému sjednocení kontrolních termínů pro jednotlivé kultury.
  • Došlo k úpravám podmínek u vyčleňování neprodukčních ploch. Zejména upozorňujeme na úpravu koeficientů u meziplodin (nově 0,3) a dusík vázajících plodin (nově 0,5), přičemž maximální podíl meziplodin je stanoven ve výši 60 % (po zohlednění přepočítacího koeficientu).
  • V souvislosti se zavedením standardu DZES 2, který cílí na ochranu půd bohatých na uhlík, je zohledněna ochrana trvalých travních porostů na těchto půdách i v ekoplatbě.
  • V rámci prémiové ekoplatby byl navýšen možný podíl superprémiových prvků až na 10 %.
  • V neposlední řadě byly provedeny dílčí úpravy v sankčním systému, zejména u podmínek kultury T.
Stáhnout (pdf, 2 MB)

Snížení četnosti dokládání Monitorovacích zpráv k projektu v rámci Pravidel pro poskytování dotace z PRV a SP SZP

9. 4. 2025
Dne 8. 4. 2025 schválil ministr zemědělství změnu Pravidel, kterými se stanovují podmínky pro poskytování dotace na projekty Programu rozvoje venkova na období 2014 – 2020 a změnu Pravidel, kterými se stanovují podmínky pro poskytování dotace na projekty rozvoje venkova v rámci Strategického plánu SZP na období 2023 – 2027.
9. 4. 2025
Metodická příručka zohledňuje podmínky pro tyto nové ekoplatby zavedené v souvislosti s nařízením vlády č. 81/2025 Sb., kterým se mění (novelizuje) nařízení vlády č. 83/2023 Sb., o stanovení podmínek poskytování přímých plateb zemědělcům s účinností od 1. 4. 2025.

Ekoplatba na podporu nových krajinných prvků se zavádí s cílem navýšit zastoupení krajinných prvků v zemědělské krajině, s ohledem na jejich celospolečenský význam, a to v reakci na probíhající změny klimatu a narůstající potřebu udržitelného hospodaření s krajinou. Jedná se o platbu na nově založený krajinný prvek (zaevidovaný do LPIS s rokem jeho založení po 1. 1. 2025), který splňuje definici uvedenou v nařízení vlády (č. 307/2014 Sb., o stanovení podrobností evidence využití půdy podle uživatelských vztahů) a nachází se na kultuře orná půda.

Ekoplatba na údržbu krajinných prvků se zavádí s cílem motivovat k zodpovědnému přístupu v péči o krajinné prvky (dle nařízení vlády č. 307/2014 Sb., o stanovení podrobností evidence využití půdy podle uživatelských vztahů) se zohledněním potřeb přírodních biotopů tak, aby tyto byly udržovány v dobrém stavu a plnily svoji enviromentální funkci v zemědělské krajině a nedocházelo k jejich degradaci či zániku. Žadatel o tuto ekoplatbu musí zajistit dobrý stav krajinného prvku, který se nachází na kultuře orná půda a trvalý travní porost, stanovenou údržbou.

Stáhnout (pdf, 913 kB)
Metodická příručka pro podmíněnost pro rok 2025 je vydávána pro poskytnutí výkladu a bližších informací pro podmínky systému podmíněnosti v období Společné zemědělské politiky 2023-2027 tzn. podmínky standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu půdy (DZES) a povinných požadavků na hospodaření (PPH).

V roce 2025 nabývají účinnosti podmínky, u nichž bylo možné využít odkladu. Jedná se o podmínky standardu DZES 2 k ochraně půd bohatých na uhlík (NOVÉ) a také o podmínky Sociální podmíněnosti (NOVÉ) zaměřené na požadavky z oblasti pracovního práva podle zákoníku práce a z oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP).

Zasazení požadavků Sociální podmíněnosti do rámce dotačních podmínek je povinně upravováno napříč všemi členskými státy (v některých státech jsou požadavky účinné již od roku 2023) a cílem jejich zavedení je přispět k rozvoji sociálně udržitelného zemědělství a zvyšování povědomí o pracovních a sociálních předpisech, resp. lépe informovat zemědělce o povinnostech, které mají ve vztahu ke svým pracovníkům.

Úpravy podmínek se pro rok 2025 dále dotkly podmínek ke snížení projevů eroze v rámci standardu DZES 5, kde do 30.6. budou platit  stávající podmínky a nové podmínky od 1. 7. 2025 budou uvedeny v samostatné příručce.

Úprava podmínek na základě zjištění z praxe a pro zohlednění potřeb hospodaření je provedena u standardu DZES 6 pro minimální pokryv půdy a u standardu DZES 7B.

U standardu DZES 8B. pro zachování krajinných prvků jsou vydefinovány činnosti běžného hospodaření na ploše krajinného prvku, které se nepovažují za porušení tohoto standardu a dochází ke sjednocení postupů s vyhláškou o ochraně dřevin a povolování jejich kácení (kácecí vyhláška).

U podmínek ochrany trvalých travních porostů v lokalitách Natura 2000 standardu DZES 9 byla s ohledem na zjednodušení podmínek a přizpůsobení potřebám zemědělců hospodařícím v těchto oblastech dohodnuta možnost změny kultury ve zvláště výjimečných případech se souhlasem orgánu ochrany přírody.

Zjednodušení a zmírnění se dotklo i sankčního systému, kdy bylo u hodnocení porušení podmínek standardů v případech, kdy porušení nebude mít vliv na cíle standardu, stanoveno, že první porušení nebude sankcionováno (princip „žluté karty“) a žadatel bude mít tak možnost nápravy.

Snahou prováděných úprav podmínek systému podmíněnosti pro rok 2025 je vyjít více vstříc praxi zemědělského hospodaření a každodenní práci v tomto oboru.

Stáhnout (pdf, 7 MB)

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.