Podmíněnost
V České republice jsou Kontroly podmíněnosti zavedeny od 1. 1. 2009, dříve také označované názvem Cross Compliance.
Plné čerpání plošných podpor SZP – přímých plateb a některých plateb rozvoje venkova (AEKO, ANC a Natura 2000) se váže na to, že zemědělci a jiní žadatelé dodržují základní podmínky v oblasti životního prostředí, změny klimatu, veřejného zdraví, zdraví rostlin a dobrých životních podmínek zvířat. V novém období SZP od roku 2023 tyto základní podmínky reagují na zvýšené environmentální cíle nové SZP a lépe zohledňují výzvy v oblasti životního prostředí a klimatu.
Od roku 2023 požadavky podmíněnosti přejímají některé podmínky předchozích plateb pro zemědělce dodržující zemědělské postupy příznivé pro klima a životní prostředí (greening).
Povinné požadavky na hospodaření (PPH) jsou stanoveny podle právních předpisů EU. Právní předpisy uvedené v příloze III nařízení Evropského parlament a Rady č. 2021/2115, které se týkají povinných požadavků na hospodaření, se použijí v platném znění a v případě směrnic ve znění provedeném členskými státy.
Podmínky standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu půdy (DZES) stanoví každý členský stát ve strategických plánech SZP, přičemž zohlední specifické charakteristiky dotčených oblastí, včetně půdních a klimatických podmínek, stávající způsoby hospodaření, zemědělské postupy, velikost zemědělských podniků a jejich strukturu, využívání půdy ve vztahu
k těmto konkrétním oblastem:
a) Klima a životní prostředí, včetně vody, půdy a biologické rozmanitosti ekosystémů;
b) Veřejné zdraví a zdraví rostlin;
c) Dobré životní podmínky zvířat.
Metodika je členěna na kategorie erozně ohrožených ploch, dle skupin erozně ohrožených plodin, ke kterým jsou přiřazeny parametry jednotlivých půdoochranných technologií. Zemědělci v ní najdou detailní informace k nabídce půdoochranných technologií, z nichž si můžou vybrat tu nejlépe vyhovující danému postupu hospodaření, tvaru pozemku, technické vybavení atd.
Zároveň s příručkou budou nabídnuta proškolení k novým postupům.
V metodice jsou uvedeny definice krajinného prvku (KP) "mokřad" a nového prvku "skalka", postup jejich vymezování v evidenci využití půdy podle uživatelských vztahů (LPIS), vhodné a nevhodné zásahy a v neposlední řadě metodika seznamuje s postupem kontroly dodržování podmínek ochrany KP a s případnými sankcemi.
Zjednodušení systému a požadavků podmíněnosti k roku 2024 – účinnost nařízení vlády č. 185/2024 Sb. od 1.července 2024 a doplnění informací k tiskové zprávě ze dne 13. června 2024
Přehled termínů pro plnění podmínek přímých plateb a environmentálních opatření rozvoje venkova SP SZP
Úprava standardů DZES zohledňuje možnosti podle prováděcího nařízení Komise (EU) 2024/587, které v reakci na výtky zemědělců poskytuje významné odchylky pro podmínky pro rok 2024, mj. pro neprodukční plochy a DZES 8.
Znění příručky zveřejněné 22. 3. 2024 bylo dodatečně upraveno. Doplnění informací v příručce nemění stanovené podmínky pro rok 2024. Doplněno bylo například zjednodušení u podmínek nektarodárných a zelených úhorů v rámci celofaremní ekoplatby. Od roku 2024 je zrušena povinnost provést na těchto úhorech pastvu, seč nebo mulčování, která vyplývala z nařízení vlády č. 307/2014 Sb. Doplněn byl také přehled plateb, na které se vztahují podmínky podmíněnosti.