Redefinice LFA

Redefinicí se rozumí nové vymezení LFA. Netýká se však horských LFA, je navržena především pro ostatní LFA (jiné než horské oblasti, které čelí značným přírodním znevýhodněním), pro které neexistovala jednotná kritéria v rámci EU, která by zaručila, že podpory jsou v EU distribuovány v porovnatelných podmínkách. EK proto navrhla soubor klimatických a půdních kritérii, na základě kterých je možné exaktně určit přírodní znevýhodnění v dané oblasti.

Redefinice se skládá ze dvou kroků. Prvním krokem je vymezení přírodně znevýhodněných území, po němž následuje 2. krok, jehož úkolem je vyřadit takové oblasti, které své přírodní znevýhodnění překonaly.
Toto nové vymezení je pro všechny členské státy EU povinné nejpozději od roku 2019.
Evropská komise souhrnně označuje LFA s redefinovanými oblastmi jako ANC (Areas with Natural Constraints).
Z důvodu redefinice bude nově stanovena také výše dotace.

1. krok vymezení

10. 6. 2016
Základní vymezení oblastí spočívá v ověření, zda je území obce znevýhodněno přírodními podmínkami.

2. krok vymezení

10. 6. 2016
Po základním vymezení, charakterizovaným přírodními podmínkami, následuje 2. krok vymezení, označovaný také jako jemné doladění (fine tunning). Z ANC jsou v tomto kroku odstraněny oblasti, které své přírodní znevýhodnění překonaly buď investicemi (např. vybudováním závlahových systémů) nebo je v nich dosahováno takové úrovně produkce, která je porovnatelná s produkcí v oblastech bez přírodního…

Pracovní skupina

10. 6. 2016
Pracovní skupina (dále jen „PS LFA“) byla založena na začátku roku 2016 za účelem odborné diskuze o podobě opatření LFA od roku 2018.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.