Přímé platby
Přímé platby jsou od roku 2023 součástí Strategického plánu SZP na období 2023–2027. Hlavním cílem přímých plateb je zabezpečit všem aktivním zemědělcům stabilní příjmy formou platby na hektar využívané zemědělské plochy nebo v souvislosti s počtem chovaných zvířat. Tyto platby jsou poskytovány výhradně z rozpočtu EU. Další základní údaje o poskytovaných platbách naleznete dále v článku.
Metodická příručka k podmínkám poskytování ekoplatby podporující udržitelné hospodaření se živinami pro rok 2025
Ekoplatba podporující udržitelné hospodaření se živinami bude poskytována v 2025 poprvé. Pro účely této ekoplatby se hodnotí dodání fosforu a dusíku do půdy v hospodářském roce hnojení 2024/2025, tedy v období od 1. července 2024 do 30. června 2025.
Metodická příručka k podmínkám poskytování nových ekoplateb, které se týkají nových krajinných prvků a údržby krajinných prvků pro rok 2025
Ekoplatba na podporu nových krajinných prvků se zavádí s cílem navýšit zastoupení krajinných prvků v zemědělské krajině, s ohledem na jejich celospolečenský význam, a to v reakci na probíhající změny klimatu a narůstající potřebu udržitelného hospodaření s krajinou. Jedná se o platbu na nově založený krajinný prvek (zaevidovaný do LPIS s rokem jeho založení po 1. 1. 2025), který splňuje definici uvedenou v nařízení vlády (č. 307/2014 Sb., o stanovení podrobností evidence využití půdy podle uživatelských vztahů) a nachází se na kultuře orná půda.
Ekoplatba na údržbu krajinných prvků se zavádí s cílem motivovat k zodpovědnému přístupu v péči o krajinné prvky (dle nařízení vlády č. 307/2014 Sb., o stanovení podrobností evidence využití půdy podle uživatelských vztahů) se zohledněním potřeb přírodních biotopů tak, aby tyto byly udržovány v dobrém stavu a plnily svoji enviromentální funkci v zemědělské krajině a nedocházelo k jejich degradaci či zániku. Žadatel o tuto ekoplatbu musí zajistit dobrý stav krajinného prvku, který se nachází na kultuře orná půda a trvalý travní porost, stanovenou údržbou.
Dne 23.4. vložena pouze graficky upravená verze příručky, textově nezměněna.
Hlavní novinky v rámci podmínek Celofaremní ekoplatby pro rok 2025:
- Došlo k výraznému sjednocení kontrolních termínů pro jednotlivé kultury.
- Došlo k úpravám podmínek u vyčleňování neprodukčních ploch. Zejména upozorňujeme na úpravu koeficientů u meziplodin (nově 0,3) a dusík vázajících plodin (nově 0,5), přičemž maximální podíl meziplodin je stanoven ve výši 60 % (po zohlednění přepočítacího koeficientu).
- V souvislosti se zavedením standardu DZES 2, který cílí na ochranu půd bohatých na uhlík, je zohledněna ochrana trvalých travních porostů na těchto půdách i v ekoplatbě.
- V rámci prémiové ekoplatby byl navýšen možný podíl superprémiových prvků až na 10 %.
- V neposlední řadě byly provedeny dílčí úpravy v sankčním systému, zejména u podmínek kultury T.