Nové právní předpisy platné od 1. března 2014
Od 1. března 2014 platí několik právních předpisů týkajících se zemědělské a lesnické veřejnosti. Jako obvykle o nich přinášíme stručnou informaci zpracovanou odborníky Ministerstva zemědělství.
Nařízení vlády č. 29/2014 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 75/2007 Sb., o podmínkách poskytování plateb za přírodní znevýhodnění v horských oblastech, oblastech s jinými znevýhodněními a v oblastech Natura 2000 na zemědělské půdě, ve znění pozdějších předpisů, a některá související nařízení vlády
Cílem nařízení vlády je úprava podmínek pro poskytnutí platby v roce 2014. Pro nové programové období Programu rozvoje venkova 2014 - 2020 platí nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1305/2013. Vzhledem ke zpoždění přijetí tohoto nařízení v orgánech EU, bylo přijato přechodné nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1310/2013, které umožňuje poskytovat platby za přírodní znevýhodnění poskytované v horských oblastech a platby poskytované v jiných znevýhodněných oblastech a Natura 2000 na zemědělské půdě v roce 2014 podle současných podmínek (nařízení (ES) č. 1698/2005).
Nařízením vlády dochází k ukončení příjmu žádostí o poskytnutí platby počínaje rokem 2015. Tato úprava vyplývá z čl. 88 nového nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1305/2013. Od roku 2015 se předpokládá příjem žádostí podle nového nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1305/2013.
V návaznosti na zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi (č. 428/2012 Sb.) jsou upraveny pardonované důvody tak, aby v rámci snížení výměry bylo tolerováno snížení z důvodu uplatnění nároků na pozemky podle majetkového vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. V tomto případě, pak nebude po žadateli o dotaci požadováno snížení poskytnutých plateb nebo vrácení plateb již poskytnutých.
Nařízení vlády rovněž obsahuje změnu nařízení vlády č. 112/2008 Sb., o stanovení některých podmínek poskytování národních doplňkových plateb k přímým podporám. Důvodem je sjednocení termínů pro podávání žádostí o zemědělské dotace v rámci tzv. jednotné žádosti, kterou žadatelé podávají do 15. května.
Nařízení vlády č. 30/2014 Sb., o stanovení závazných pravidel poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích a na vybrané myslivecké činnosti
Cílem nařízení vlády o stanovení závazných pravidel poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích a na vybrané myslivecké činnosti je plynule pokračovat v podpoře hospodaření v lesích a v podpoře vybraných mysliveckých činností i v dalších letech a na základě poznatků z aplikační praxe tuto podporu dále zefektivnit.
Závazná pravidla poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích, na vybrané činnosti mysliveckého hospodaření a na chov a výcvik národních plemen loveckých psů a loveckých dravců byla až do roku 2013 každoročně přílohou zákona o státním rozpočtu České republiky.
Na základě zákona č. 501/2012 Sb., kterým se mění zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech, došlo k novelizaci lesního zákona a zákona o myslivosti. S účinností od 1. ledna 2014 tak závazná pravidla poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích podle lesního zákona a na vybrané myslivecké činnosti podle zákona o myslivosti, způsob kontroly jejich využití a vzory žádostí o poskytnutí finančních příspěvků stanoví vláda nařízením.
Tato podpora se dlouhodobě setkává s pozitivním ohlasem vlastníků lesa, uživatelů honiteb a chovatelů národních plemen loveckých psů a loveckých dravců.
Podpora je směřována do činností nad rámec běžného hospodaření v lese a umožňuje motivovat zejména menší vlastníky lesa k zavedení a úspěšné realizaci trvale udržitelného hospodaření v lesích na území České republiky.
Zlepšují se podmínky pro zachování lesa, péči o les a obnovu lesa jako národního bohatství, tvořícího nenahraditelnou složku životního prostředí, a pro plnění všech jeho funkcí.
Rovněž jsou podporovány činnosti prováděné v přírodě ve vztahu k volně žijící zvěři jako součásti ekosystému a také chov a výcvik národních plemen loveckých psů a dravců, které jsou součástí mysliveckých tradic a kulturního dědictví.