Nové právní předpisy platné od 15. 3. 2017

9. 3. 2017

Novela vyhlášky č. 449/2006 Sb., o stanovení metodik zkoušek odlišnosti, uniformity, stálosti a užitné hodnoty odrůd

Ve Sbírce zákonů byla publikována vyhláška č. 70/2017 Sb., kterou se mění vyhláška
č. 449/2006 Sb., o stanovení metodik zkoušek odlišnosti, uniformity, stálosti a užitné hodnoty odrůd, ve znění pozdějších předpisů.

Novela sjednocuje latinské a české názvy pěstovaných rostlin uvedených v příloze č. 1 vyhlášky s vyhláškou č. 378/2010 Sb., o stanovení druhového seznamu pěstovaných rostlin, tedy s latinskými a českými názvy podle druhového seznamu pěstovaných rostlin.

Aktualizované názvy zemědělských druhů jsou uvedeny v tabulkách č. 1.1, 1.2 a 1.3 přílohy č. 1 vyhlášky.

Zkoušky užitné hodnoty zemědělských druhů se provádí podle metodik vypracovaných Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským, jejichž seznam je stanoven vyhláškou. Na základě nových trendů ve šlechtění odrůd rostlin, nových vědeckých poznatků, požadavků odborné veřejnosti i praxe byla v těchto metodikách provedena řada změn.

Aktualizovaný seznam metodik zkoušek užitné hodnoty je obsažen v tabulce č. 1.3 přílohy č. 1 vyhlášky.

Dále je v novele do metodik zkoušek užitné hodnoty nově zařazen zemědělský druh jestřabina východní.

 

Vyhláška o genetických zdrojích zvířat

Ve Sbírce zákonů byla publikována vyhláška č. 72/2017 Sb., o genetických zdrojích zvířat.

Hlavním cílem vyhlášky je přizpůsobit příslušná ustanovení prováděcího právního předpisu zákonu č. 60/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 154/2000 Sb., o šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat a o změně některých souvisejících zákonů (plemenářský zákon), ve znění pozdějších předpisů.

Vyhlášky stanovuje zejména: 

•           osnovu Metodiky uchování genetického zdroje zvířete,

•           kritéria pro zaevidování zvířete jako genetického zdroje do Národního programu,

•           způsob a rozsah hodnocení genetického zdroje zvířete vlastníkem genetického zdroje zvířete,

•           velikost vzorku genetického zdroje zvířete,

•           rozsah každoročního hodnocení příslušného druhu nebo plemene genetického zdroje zvířete sdružením,

•           rozsah každoročního hodnocení Národního programu určenou osobou,

•           standardy pro uchovávání materiálu zajišťovaného genobankou a

•           rozsah dostatečné zásoby materiálu.

 

Nové nařízení vlády ke školním programům

Ve Sbírce zákonů bylo publikováno nařízení vlády č. 74/2017 Sb., o stanovení některých podmínek pro poskytování podpory na dodávky ovoce, zeleniny, mléka a výrobků z nich do škol a o změně některých souvisejících nařízení vlády.

Nařízení vlády je přijato v návaznosti na reformu školních projektů Ovoce a zelenina do škol a Mléko do škol Evropskou unií, kdy došlo ke spojení těchto projektů pod společný právní a finanční rámec. Jednotný přístup na základě společného právního a finančního rámce je z hlediska plnění cílů, které Společná zemědělská politika EU prostřednictvím školních projektů sleduje, vhodnější a účelnější a zvyšuje efektivnost řízení projektů.

Cílem nařízení vlády je zejména zlepšení zdravých stravovacích návyků žáků v cílových skupinách. Dále snaha o vyšší zapojení škol do projektu Mléko do škol, vyšší četnost dodávek ovoce a zeleniny za měsíc a větší zaměření na doprovodná vzdělávací opatření. Návrhem je dále v rámci školních projektů Ovoce a zelenina do škol a Mléko do škol zavedena možnost dodávky produktů ekologického zemědělství.

Pro efektivní vedení projektu je nezbytné připravit společná ustanovení obou projektů - Ovoce a zelenina do škol a Mléko do škol, stanovit minimální velikosti porcí a výši podpory. Dále se upravují doprovodná vzdělávací opatření podle zkušeností z jejich implementace projektu Ovoce a zelenina do škol a podle požadavků předpisů EU.

Snahou je zajistit vyšší četnost podávání ovoce, zeleniny, mléka a mléčných výrobků dětem, která může zvýšit pravděpodobnost změny stravovacích návyků. Proto minimální počet dodávek produktů za měsíc v příslušném školním roce bude vyhlašovat SZIF, a to i s ohledem na výši přidělených finančních prostředků EU, která se každým rokem mění.

Nařízení vlády v maximální možné míře vychází ze stávající právní úpravy provedené nařízením vlády č. 478/2009 Sb. a nařízení vlády č. 205/2004 Sb.

 

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.