Nové právní předpisy účinné od 1. 10. 2022
Novela zákona o ekologickém zemědělství
Ve Sbírce zákonů byl publikován zákon č. 247/2022 Sb., kterým se mění zákon č. 242/2000 Sb., o ekologickém zemědělství a o změně zákona č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 146/2002 Sb., o Státní zemědělské a potravinářské inspekci a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Cílem novely zákona je především adaptace na nařízení EP a Rady (EU) 2018/848 o ekologické produkci a označování ekologických produktů. Novela zákona dále provádí adaptaci na nařízení EP a Rady (EU) 2017/625 o úředních kontrolách.
Novela zákona o ekologickém zemědělství v rámci adaptace na výše uvedené předpisy EU zejména:
- zavádí elektronickou databázi ekologicky chovaných zvířat,
- upřesňuje okruh subjektů, majících povinnost registrace do systému ekologického zemědělství,
- v rámci snížení administrativní zátěže prodlužuje délku platnosti certifikátů bioproduktů v návaznosti na četnost kontrol na 2 roky (ze stávajícího 1 roku),
- nahrazuje termín „osvědčení o původu bioproduktu“ v praxi již užívaným termínem „certifikát bioproduktu“,
- zařazuje osivo a další rozmnožovací materiál rostlin do kategorie „bioprodukt“, zatímco podle dosud platné právní úpravy spadal do kategorie „ostatní bioprodukt“,
- upravuje skutkové podstaty přestupků fyzických osob, právnických osob, podnikajících fyzických osob a pověřených osob.
Vzhledem k tomu, že poslední rozsáhlejší novelizace zákona o ekologickém zemědělství proběhla již v roce 2011, je třeba reagovat na poznatky z aplikační praxe. Nad rámec adaptace novela zákona například:
- nahrazuje termín „ekologický podnikatel“ v praxi již užívaným termínem „ekologický zemědělec“;
- upřesňuje způsob označování bioproduktů, certifikovaných na území ČR, vnitrostátním logem pro ekologickou produkci;
- umožní zveřejnění vzoru žádosti o registraci v systému ekologického zemědělství na internetových stránkách ministerstva.
Součástí změn je i drobná novela zákona č. 146/2002 Sb., o Státní zemědělské a potravinářské inspekci, která mimo jiné nově také vede seznam internetových stránek s nabídkou nebezpečných potravin nebo jejichž obsah závažným způsobem porušuje požadavky stanovené právními předpisy, k jejichž kontrole je inspekce příslušná, a zveřejňuje ho na svých internetových stránkách.
Novela veterinárního zákona
Ve Sbírce zákonů byl publikován zákon č. 246/2022 Sb., kterým se mění zákon č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.
Hlavním cílem novely zákona je reagovat na nařízení EP a Rady (EU) 2016/429 z 9. 3. 2016 o nákazách zvířat a o změně a zrušení některých aktů v oblasti zdraví zvířat („právní rámec pro zdraví zvířat“), které je účinné od 21. 4. 2021. Toto nařízení navazuje na již existující evropskou právní úpravu oblasti zdraví zvířat a představuje obecný právní rámec, který bude postupně vyplněn přijetím prováděcích nařízení.
Dalším cílem novely zákona je dokončit implementaci nařízení o úředních kontrolách, která byla předmětem poslední novely veterinárního zákona.
Novela zákona rovněž nad rámec adaptace uvedených nařízení
• doplňuje právní úpravu centrální evidence psů a stanoví související povinnosti chovatelů psů a soukromých veterinárních lékařů;
• ruší povinnost chovatele, který chová včelstva, neprodleně po zjištění úhynu včelstev na stanovišti včelstev hlásit úhyn nad stanovený limit krajské veterinární správě a povinnost vyžádat si veterinární osvědčení k přemísťování včelstev mimo území kraje, což přispěje ke snížení administrativní náročnosti.
Součástí zákona je dále například novela plemenářského zákona, která zohledňuje požadavky unijních nařízení.
Novela zákona o ochraně chmele
Ve Sbírce zákonů byl publikován zákon č. 248/2022 Sb., kterým se mění zákon č. 97/1996 Sb., o ochraně chmele, ve znění pozdějších předpisů.
Cílem novely zákona je modernizovat evidenci chmelnic a její vazbu na kontrolní procesy a nově formulovat požadavky na podání žádosti o zařazení chmelnice do evidence chmelnic.
Novela zákona umožní Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému (ÚKZÚZ)
• provádět kontroly chmelnic zaměřené na ověření údajů uvedených v evidenci chmelnic,
• zahájit řízení o provedení aktualizace evidence z moci úřední v případě, že zjistí nesoulad mezi údaji uvedenými v evidenci a skutečností, a dále
• usnadnit aktualizaci vzorů dokumentů potřebných k naplnění ustanovení zákona jejich zveřejněním na internetových stránkách ÚKZÚZ.
Novela zákona rovněž pokračuje v adaptaci na příslušné nařízení Komise, kterým se stanoví prováděcí pravidla pro ověřování chmele a chmelových produktů, především s cílem zakotvit úpravu oblasti týkající se ověřování chmele a chmelových produktů přímo v zákoně, nikoliv jen ve vyhlášce.