Nové právní předpisy účinné od 1. 7. 2023
Nová vyhláška o požadavcích na čaj, kávu a kávoviny
Ve Sbírce zákonů bylo publikována vyhláška č. 187/2023 Sb., o požadavcích na čaj, kávu a kávoviny.
Vyhláška je prováděcím právním předpisem k zákonu č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a nahradí dosud platnou vyhlášku č. 330/1997 Sb., kterou se provádí § 18 písm. a), d), j) a k) zákona č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, pro čaj, kávu a kávoviny, ve znění pozdějších předpisů.
Hlavním důvodem přijetí nové vyhlášky je přizpůsobení požadavků na výrobu čaje, kávy a kávovin novým vědeckým poznatkům a technologickému vývoji v potravinářství a přímo použitelným předpisům EU. Vyhláška obsahuje například seznam rostlin a jejich částí pro výrobu ovocných a bylinných čajů.
Vyhláška stanoví pro čaj, kávu a kávoviny:
- způsob poskytování informací,
- jejich druhy s členěním na skupiny a podskupiny,
- požadavky na jakost vztahující se k názvu a přípustné záporné hmotnostní odchylky, a
- minimální technologické požadavky.
Vyhláška nabývá účinnosti 1. 7. 2023. Pro provozovatele potravinářských podniků se stanoví přechodné období v délce 1 rok po nabytí účinnosti vyhlášky, kdy bude možné čaj, kávu a kávoviny vyrábět, označovat a uvádět na trh podle dosavadní vyhlášky č. 330/1997 Sb.
Novela vyhlášky č. 206/2012 Sb., o odborné způsobilosti pro nakládání s přípravky
Ve Sbírce zákonů bylo publikována vyhláška č. 199/2023 Sb., kterou se mění vyhláška č. 206/2012 Sb., o odborné způsobilosti pro nakládání s přípravky, ve znění vyhlášky č. 17/2018 Sb.
Novela vyhlášky je přijata k provedení zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů v souvislosti s poslední novelou tohoto zákona provedenou zákonem č. 273/2022 Sb. s účinností od 1. 7. 2023.
Poslední novela zákona o rostlinolékařské péči přináší dílčí změny a zjednodušení v oblasti odborné způsobilosti pro nakládání s přípravky na ochranu rostlin. Odpovídající úpravy je tedy třeba provést i v rámci příslušného prováděcího právního předpisu. Obsahem vyhlášky jsou terminologická upřesnění a drobné úpravy v přílohách č. 2 až 4, které upravují náležitosti osvědčení I., II. a III. stupně.
Dále se upravuje vymezení vysokoškolských studijních programů, jejichž absolventi se po dobu 3 let považují za držitele osvědčení II. stupně.
Novela vyhlášky č. 132/2018 Sb., o přípravcích a pomocných prostředcích na ochranu rostlin
Ve Sbírce zákonů bylo publikována vyhláška č. 200/2023 Sb., kterou se mění vyhláška č. 132/2018 Sb., o přípravcích a pomocných prostředcích na ochranu rostlin, ve znění pozdějších předpisů.
Novela vyhlášky je přijata k provedení zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů v souvislosti s poslední novelou tohoto zákona provedenou zákonem č. 273/2022 Sb. s účinností od 1. 7. 2023. Novela vyhlášky si klade za cíl provedení příslušných ustanovení zákona o rostlinolékařské péči, která byla v oblasti spadající do předmětu vyhlášky upravena, případně vložena jako nová.
Vyhláška upřesňuje technickou specifikaci jedinečného identifikátoru a čárového kódu, kterým mají být přípravky na ochranu rostlin určené pro profesionální uživatele nově označeny. Dále se upravuje způsob zasílání údajů do úložiště dat, které je informačním systémem veřejné správy o uvádění přípravků pro profesionální uživatele na trh, který zřizuje a spravuje Ministerstvo zemědělství, technické podmínky, strukturu datové věty a četnost zasílání údajů.
Další oblastí, kterou vyhláška upravuje, je vedení záznamů o používání přípravků nebo pomocných prostředků na ochranu rostlin profesionálními uživateli. S účinností od 1. 7.2023 se základ této povinnosti přesouvá do zákona o rostlinolékařské péči. Ve vyhlášce je upraven povinný obsah a rozsah záznamů, resp. údaje, které záznamy musí povinně obsahovat.
Zákon o rostlinolékařské péči dále s účinností od 1. 7. 2023 zavádí elektronizaci záznamů o používání přípravků a pomocných prostředků na ochranu rostlin. Vyhláška stanoví způsob a formát pro předávání záznamů o používání přípravků a pomocných prostředků na ochranu rostlin v elektronické podobě.