Další krok k poctivé správě státních lesů: Vláda projednala Dřevěnou knihu
Tisková zpráva — Vláda dnes projednala koncepci hospodaření státního podniku Lesy ČR, tzv. Dřevěnou knihu, podle které budou Lesy ČR v budoucnosti transparentně zadávat zakázky na pěstování lesa a těžbu dřeva. Koncepce stabilizuje trh se dřevem, podporuje konkurenci a zajišťuje přístup ke dřevu i menším firmám.
„Jsem velmi rád, že se nám podařilo dotáhnout další krok k zavedení pořádku ve státních lesích,“komentoval jednání, po kterém vláda vzala koncepci jednomyslně na vědomí, ministr zemědělství Ivan Fuksa. „Nyní musí Lesy ČR připravit ve spolupráci s Transparency International kompletní tendrovou dokumentaci, tak aby podporovala férovou soutěž a bránila vytvoření oligopolu. Souběžně budeme pracovat na vybudování takové kontroly v lesích, abychom potlačili riziko krádeží dřeva,“ dodal ministr Fuksa.
Základním principem koncepce je otevřená a transparentní soutěž– zadávání zakázek těm, kdo státu nabídnou lepší podmínky - a následná tvrdá kontrola dodržování pravidel, smluv a pohybu dřeva v lese. Výhodnost navrhovaného systému, kdy Lesy ČR soutěží komplexní zakázky včetně prodeje dřeva, se již dvakrát potvrdila. Poprvé při tříletém souběhu s alternativním systémem, ve kterém se soutěží pouze služby a Lesy ČR prodávají dřevo samy: Lesy ČR by při využití pouze navrhovaného systému vydělaly každý rok o 600 milionů korun více. Podruhé při využití systému v jednoročních tendrech na rok 2011 – výnos pro stát bude díky systému „P“ a transparentní soutěži firem nejméně o tři miliardy vyšší než v roce 2009.
Zvolený systém rovněž umožní důslednější kontrolu. Firmy v soutěžích nabízí cenu za jednotlivé sortimenty dřeva. Každý poražený strom je ohodnocen a klasifikaci musí potvrdit pracovník Lesů ČR. Poté firmy „u pařezu“ přeberou oceněné dřevo a samy nesou veškerá rizika ztrát při další manipulaci. Odpovědnost za nesoulad s evidencí je tak jasná i pro následnou kontrolu podle pařezů či leteckých snímků.
Koncepce zajistí i dobrý přístup ke dřevu menším lesnickým firmám a zpracovatelům. 20% dřeva se bude závazně prodávat na veřejném trhu, po malých množstvích a s odvozem přímo z lesa. Tento systém zvýhodňuje malé regionální zpracovatele, kteří mají nižší přepravní náklady, a současně umožní nastartování transparentního veřejného trhu se dřívím. Menším lesnickým firmám a dřevozpracovatelům usnadní přístup ke dřevu rovněž vyčlenění 10% území vhodného pro těžbu se speciálními technologiemi (lanovka, kůň aj.), na kterém bude ve veřejných soutěžích zadáno množství malých zakázek. Tento prvek byl do koncepce nově včleněn po diskusi na vládě.
Díky zavedení tzv. senátního systému budou každý rok soutěženy zakázky pouze na jedné pětině území ČR (v prvním roce zakázky na celé území na 1 až 5 let, poté pětileté zakázky – zde rovněž došlo po diskusi na vládě k úpravě koncepce). Výhodou je i časové napojení zakázek na desetileté lesní hospodářské plány. Tyto plány zpracované Lesy ČR a schválené příslušnými orgány státní správy spadajícími jak pod MZe, tak pod Ministerstvo životního prostředí určují rozsah a způsob těžby dřeva. Objem těžby dřeva nebude proti minulým letům zvyšován.
Návrh koncepce hospodaření připravil tým složený z odborníků Ministerstva zemědělství, Lesů ČR, doplněný o lesnického experta, Jaromíra Vašíčka, ředitele Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů a ekonomického experta, Miroslava Zámečníka, člena NERV. Návrh byl prodiskutován s lesnickými odborníky, projednán s NERVem i na Zemědělském výboru Parlamentu ČR a poté předložen vládě ČR. Koncepci podpořily i Česká lesnická společnost (stavovská organizace sdružující 2500 členů) a Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při Agrární komoře ČR (SPLH). Dosud nikdy neměly Lesy ČR tak jasně zadaná pravidla pro zadávání zakázek.
Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe