Export českého skotu do Turecka komplikuje katarální horečka, pomoct by mohl dodatek k veterinárním certifikátům

Tisková zprávaKvůli výskytu katarální horečky ovcí v České republice je v současnosti zcela pozastaven export skotu do většiny mimoevropských zemí, včetně Turecka. To přitom patří mezi nejdůležitější obchodní partnery českých chovatelů. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) proto jednal se svým tureckým protějškem Ibrahimem Yumaklim v Ankaře o tom, za jakých podmínek by bylo možné export do Turecka obnovit.
 

„Pro Turecko je Česká republika dlouhodobě nejvýznamnějším evropským dodavatelem skotu. Bohužel kvůli výskytu katarální horečky je nyní export skotu do Turecka zcela pozastaven. S mým tureckým kolegou jsme se při osobním jednání shodli, že je potřeba najít co nejrychleji řešení, které by v souladu s evropskou i tureckou legislativou umožnilo export co nejdříve obnovit. Řešením by mohl být dodatek k současným veterinárním certifikátům, který by garantoval, že skot je zdravý, a to na základě laboratorního vyšetření skotu v ČR,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Turecký ministr zemědělství potvrdil, že v případě garance laboratorních testů by turecká strana toto řešení preferovala. Detaily certifikátů a dalšího postupu budou v následujících dnech řešit zástupci veterinární inspekce obou zemí.

Ministři společně jednali i o dalších oblastech vzájemné obchodní spolupráce v zemědělství, potravinářství a příbuzných oborech. Letos je to přesně 100 let od zahájení oficiálních diplomatických a obchodních vztahů mezi ČR a Tureckem. Od roku 2008 také probíhají pravidelná jednání mezi ministerstvy zemědělství obou zemí, zaměřená na spolupráci v agrární oblasti.

„Panu ministrovi, ale především tureckým podnikatelům v Ankaře a Izmiru jsme představili kompletní nabídku českých řešení v oblasti zemědělství, zemědělské techniky a technologií. Nabídku máme přehledně zpracovanou na webu www.czechagro.com, zájemci zde na jednom místě najdou kompletní chytrá řešení a mohou jednoduše přímo kontaktovat konkrétní české výrobce. Turecká strana ale projevila zájem i o potravinářské produkty, sazenice ovocných stromků nebo české pivo,“ uvedl ministr Výborný.

Z Turecka se do ČR naopak dováží především sušené a čerstvé ovoce a nejrůznější druhy ořechů. Připravuje se také memorandum o porozumění v oblasti zemědělství mezi oběma zeměmi. To by mohlo ještě více pomoci rozvíjet vzájemné obchodní vztahy.

Nové obchodní příležitosti českým firmám nabídla i dvě business fóra (v Ankaře a v Izmiru), na která včera a dnes dorazily desítky tureckých podnikatelů. Podnikatelskou část obchodní mise ministra Výborného tvoří zástupci tří desítek českých firem ze zemědělství, potravinářství a dalších oborů. V rámci programu navštíví česká delegace v Turecku i několik zemědělských a potravinářských provozů, zaměřených např. na výrobu mléčných a masných produktů, zpracování ovoce nebo chov skotu. Program v Turecku ukončí delegace ve středu odpoledne, následně se přesune na další pracovní program do Srbska.

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.