Ministr Toman jednal s eurokomisařem Andriukaitisem o nákazové situaci afrického moru prasat. Český trh chce ochránit před dalším zavlečením nemoci
Tisková zpráva — Plošné kontroly na výskyt afrického moru prasat (AMP) ve vepřovém mase budou v České republice probíhat i nadále. Uvedl to dnes na jednání s eurokomisařem pro oblast zdraví a bezpečnost potravin Vytenisem Andriukaitisem ministr zemědělství Miroslav Toman. Současně nevyloučil, že ČR zavede i původně plánovaná mimořádná veterinární opatření (MVO), která by nařizovala prověřit veškeré dovážené vepřové maso ze zemí s potvrzeným výskytem AMP. Komisař Andriukaitis přislíbil České republice úhradu na základě Národního eradikačního plánu afrického moru prasat, prozatím ve výši 4 milionů eur.
„Panu komisaři jsem vysvětlil, že s ohledem na zhoršující se nákazovou situaci v celé Evropě nemůžu v pozici ministra zemědělství jen nečinně přihlížet situaci. Z vlastního rozpočtu jsme za opatření proti AMP zaplatili už více než 300 milionů korun a jen díky tomu u nás infekce zůstala na relativně malém území a pouze v populaci divokých prasat,“ uvedl dnes v Bruselu ministr zemědělství Miroslav Toman.
Podle něj je evidentní, že i přes přijatá opatření se virus v některých zemích dostal do velkých chovů s desítkami tisíc prasat. Např. v Rumunsku je nyní už přibližně 950 případů AMP na farmách, přičemž tento počet nadále roste.
„Pokud jsou současná opatření nedostatečná a nemoc se šíří dále, je třeba začít hledat nové efektivnější cesty a způsoby. I proto stále zvažuji na území ČR vydání mimořádných veterinárních opatření, jenž by nařizovala příjemcům vepřového masa každou zásilku nechat prověřit,“ řekl ministr Toman.
ČR chce tímto opatřením nejen chránit zdravotní stav domácích i divokých prasat, ale současně i prohloubit výzkum v oblasti epidemiologie AMP. Testováním zásilek by se totiž vyloučila nebo naopak potvrdila možnost přenosu viru při obchodování či dovozu vepřového masa.
Navrhovaná MVO jsou dočasným a preventivním opatřením, které by se aplikovalo pouze interně v rámci ČR. Nejedná se tedy, jak tvrdí Komise, o povinnost vztaženou na provozovatele v členských státech EU. „Jde o opatření pouze pro české subjekty, v žádném případě nezakazují obchod s produkty z prasat. Chceme ale maso prověřit předtím, než se z něj stanou „svačinky“ u spotřebitelů, které mohou být zdrojem nákazy pro domácí i divoká prasata,“ vysvětlil Toman. „Jako ministr zemědělství mám zodpovědnost za ochranu území České republiky před zavlečením nákaz. Zároveň jsem upozornil pana eurokomisaře, zda je Evropská komise připravena nést zodpovědnost za rozšíření afrického moru prasat v EU, protože tím by došlo k totálnímu kolapsu chovu prasat v celé Unii,“ zdůraznil ministr Toman.
Komisař Andriukaitis je nicméně stále přesvědčen o účinnosti opatření, které zavedla EK a přislíbil, že na pondělní Radě ministrů bude apelovat na ministry zemědělství všech členských států Unie, aby striktně tato opatření ve svých zemích dodržovali.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství