Strategie Ministerstva zemědělství pro boj s kůrovcem v roce 2019: změny zákonů, výraznější podpory i odborná pomoc
Tisková zpráva — Ministerstvo zemědělství (MZe) připravilo na příští rok balíček mimořádných opatření na řešení kůrovcové kalamity a jejích následků. Zároveň zhruba dvojnásobně navýšilo dotace na obnovu lesů z 630 milionů na 1,15 miliardy korun. Chystá se novela lesního zákona a nové podmínky pro využití kalamitního dřeva coby paliva. MZe jedná s ostatními rezorty o dalších možnostech pomoci.
„Měníme pravidla, aby lépe odpovídala současné kalamitní situaci a vlastníci lesů mohli účinněji zasáhnout proti kůrovci. Zásady, kterými se řídili v minulosti, už nejsou dostatečné. Také zvyšujeme podporu na obnovu lesů, aby bylo možné napadené dříví včas likvidovat a lesní holiny rychleji osázet novým a odolným porostem. Hledáme i odbyt pro kalamitní dřevo,“ řekl ministr Miroslav Toman.
Ministerstvo zemědělství rozčlení území ČR na oblasti podle stupně napadení lesních porostů a reálných možností na jejich záchranu. Vlastníci pak dostanou výjimku, aby v nejhůře zasažených oblastech nemuseli dělat taková protikůrovcová opatření, která nejsou efektivní. Jedním z nich může být například možnost odložit těžby suchých stromů, ze kterých už kůrovec vylétl. To majitelům uvolní síly, aby mohli soustředit těžbu do míst, kde ještě lze lesní porost zachránit. Udělení výjimky bude možné po novele lesního zákona, která by mohla začít platit v prvních měsících roku 2019.
Příspěvky na hospodaření v lesích vzrostou z 630 milionů na přibližně 1,15 miliardy korun, což představuje nárůst z 550 korun/hektar na 1000 korun/hektar. Vlastníci lesa je mohou využít například na zalesnění nebo ochranu a výchovu porostů.
MZe připravuje pravidla nového dotačního titulu na dorovnání výnosů z lesů, které jsou kvůli snížené ceně dřeva a odbytové krizi výrazně nižší než v minulosti. Zisky dnes vlastníkům nepokrývají ani nutnou péči o porosty mladší 40 let. Pro nestátní vlastníky lesů by výše podpory mohla dosáhnout přibližně 3 miliard korun. MZe jedná o možnostech úpravy daně z přidané hodnoty, která by pro palivové dříví klesla na 10 %. To by snížilo cenu a zvýšilo poptávku po něm. Ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a ČEZ hledá MZe způsoby, jak vytvořit předpoklady pro energetické využití kůrovcem napadeného dřeva.
Kůrovcová kalamita zasáhla zejména Moravskoslezský, Olomoucký, Zlínský, Jihomoravský, Jihočeský, Plzeňský kraj a Kraj Vysočina. O rozsahu kalamity svědčí i množství vytěženého dříví, kdy v roce 2017 bylo vytěženo celkem 5,8 mil. m3 kůrovcového dříví, zatímco letos se předpokládá až 14 mil. m3. Kalamitou jsou postiženy jak smrkové porosty, tak na mnoha lokalitách i borovice. Problém se netýká pouze České republiky, ale situace se v různé míře zhoršila v celé střední Evropě. Důsledkem je přebytek kalamitního dříví, který způsobil odbytovou krizi a propad cen, což zpomaluje práce v lesích a tím i samotný boj s kůrovcem.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství