Ministři chtějí omezit rachejtle
Deník N, 23. ledna 2024
Už na konci příštího roku by mohlo být dále omezeno užívání i prodej zábavní pyrotechniky. Snaží se to prosadit ministři Výborný a Hladík.
Poslanci by mohli do konce roku schválit omezení prodeje či používání rachejtlí a petard. „Naší ambicí je, aby nový systém platil nejpozději na přelomu let 2024 a 2025,“ potvrdil Deníku N lidovecký ministr zemědělství Marek Výborný. Popisujeme, jaké varianty regulace zábavní pyrotechniky jsou ve hře.
Letos na silvestra už může být v Česku těžší nakoupit a používat dosud běžně dostupnou zábavní pyrotechniku. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) Deníku N řekl, že se v koalici baví o regulaci rachejtlí a petard, které spadají do kategorií označených F2 a F3.
V Česku se zábavní pyrotechnika dělí do čtyř skupin podle toho, jaké představuje nebezpečí. Kategorie F1 až F3 si nyní může koupit každý, omezení jsou daná jen věkem. Spadají do nich takzvané včelky, petardy, římské svíce nebo fontány. Pyrotechniku ze čtvrté, nejvyšší kategorie si už nyní mohou koupit jen lidé s licencí.
Nová regulace by se měla týkat kategorií F2 a F3.
„O F1 se vůbec nebavíme, to jsou prskavky a podobné věci, které opravdu nikdo nechce nikomu brát a nějak je omezovat. V zásadě jde o kategorie F2 a F3, protože F4 už regulovaná je,“ vysvětlil Výborný.
„Debata o regulaci pyrotechniky se u nás vrací po každém silvestru, a nikdy se nic neděje. V Německu i na Slovensku už nějaká míra omezení existuje, u nás je také namístě s tím něco udělat,“ upozornil Výborný. „Poslouchám i reálné příběhy z praxe týkající se zvířat. Na Štědrý den na jedné farmě, u které z nepochopitelných důvodů nějaká skupina lidí začala odpalovat rachejtle, došlo k předčasnému porodu a tele se narodilo mrtvé. A pak jsou tu dopady na domácí zvířata, zároveň je tu rozptyl nebezpečných látek do ovzduší, chirurgové se vždy děsí úrazů,“ vyjmenoval ministr důvody, proč se ještě s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) rozhodl připravit změnu, i když gesčně tato problematika spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu.
„Velmi krátce jsem hovořil s panem ministrem (průmyslu a obchodu, pozn. red.) Síkelou, zda by byl proti tomu, a on říkal, že určitě ne. Řekl, také mám doma psa, také mi to vadí. Tak jsme se pustili do práce,“ popsal Výborný s tím, že po rešerších úprav platných v Německu a na Slovensku připravují s Hladíkem varianty řešení.
„V zásadě máme tři možnosti. Můžeme regulovat samotný prodej. Dnes tuto pyrotechniku v zásadě koupíte úplně všude na tržištích, v trafikách, v obchodě, kde to máte vedle potravin, a podobně,“ podotkl.
KOMBINACE PRODEJE A POUŽITÍ
Druhou variantou je podle něj stanovení přísnějších pravidel pro samotné používání a třetí pak omezení času a místa, kde a kdy by se různé petardy, fontány a další zábavní pyrotechnika mohly používat.
„Tato třetí varianta je možná nejproblematičtější, protože v případě jakékoliv regulace ji stát musí také být schopen kontrolovat a vymáhat. Když někdo takovou pyrotechniku používá na soukromém pozemku u sebe doma, je v tom samozřejmě i otázka vstupu policie na ten pozemek,“ dodal Výborný. Ve hře je nyní podle něj kombinace zmíněných variant s tím, že by například zůstalo v pravomoci měst a obcí, aby si vymezily různé zóny a časy nebo naopak výjimky – třeba pro silvestrovskou noc.
Samotný prodej by pak podle něj mohl být regulován tak, aby tyto kategorie zábavní pyrotechniky mohly prodávat jen licencované obchody, například už by tak nebyly k dostání v trafikách.
Nejpravděpodobnější cestou je podle něj regulace prodeje i používání: „Jednoznačně by to byla nějaká míra pravidel pro prodej, abychom zamezili tomu, že si pyrotechniku, často ještě pochybného původu, koupíte na tržišti. A pak je tu otázka regulace samotného použití, jestli to nemá být na licencovaných subjektech a podobně.“
RADĚJI POSLANECKÝ NÁVRH
Diskuzi o finální podobě regulace by podle něj měla teď vést koalice. „Určitě se shodneme na tom, že pro rychlé přijetí podobné úpravy bude vhodnější formou nějaký poslanecký návrh, možná i pozměňovací návrh,“ vysvětluje ministr, který je zároveň poslancem. Návrhy z ministerské dílny totiž musí projít delším procesem včetně připomínkového řízení a schválení vládou.
Výborného rezort nyní připravuje novelu veterinárního zákona, Hladíkův zase novelu zákona o ovzduší. Právě k jedné z nich by posléze ve Sněmovně mohla být regulace zábavní pyrotechniky formou poslaneckého návrhu přiřazená.
„Naší ambicí je, aby nový systém prodeje a používání zábavní pyrotechniky v těchto kategoriích platil nejpozději na přelomu let 2024 a 2025,“ uzavřel Výborný.
F2 – patří sem fontány, petardy, rakety, malé římské svíce, kompaktní baterie a kulové pumy. F3 – příkladem jsou velké fontány, velké římské svíce, silnější petardy, velké rakety a větší kompaktní baterie.
Už letos na silvestra by mělo být omezeno používání i prodej rachejtlí a petard.
Autor: MARKÉTA BOUBÍNOVÁ redaktorka