Slovo ministra - Boj proti kůrovci
Zemědělec, 6. května 2019
Pokud chceme zbrzdit a zastavit kůrovcovou kalamitu, musíme postupovat společně, a to jak státní instituce, tak soukromníci. Situace se totiž dotýká nás všech, nejenom vlastníků lesů a zemědělců, ale odráží se i na celkovém stavu krajiny. Zvlášť v době extrémních výkyvů počasí, které nyní zažíváme, každý pochopí, jak je důležité zlepšit schopnost půdy zadržovat vodu, k čemuž podstatnou měrou přispívají právě zdravé lesy.
Ministerstvo zemědělství připravilo soubor opatření, který bude podle aktuálního vývoje ještě dále upravovat pro co nejúčinnější boj s kůrovcem. Některé ekologické organizace přesto tvrdí, že prý tyto postupy nebudou účinné. Navrhované kroky, na kterých se podíleli odborníci z různých institucí, přitom počítají s komplexním řešením na více frontách. Hlavním cílem je, aby se veškeré lidské i technické síly v lesích mohly soustředit právě na místa, kde ještě mají nějaké zákroky proti podkornímu hmyzu smysl.
Podrobná mapa republiky, kterou vypracoval Ústav pro hospodářskou úpravu lesů, rozdělila území na dvě zóny podle míry postižení kůrovcem. V nejhůře postižených oblastech, v červené zóně, mají nově vlastníci možnost zcela ustoupit od používání obranných opatření, jako jsou lapače nebo lapáky. Mapa rajonizace bude podle vývoje kůrovcové situace aktualizována.
V červené zóně se také prodlužuje lhůta pro zalesnění ve vybraných oblastech na pět let. Na celém území našeho státu už nyní platí možnost odložení těžby souší, ze kterých již kůrovec vylétl, až do konce roku 2022. Je totiž důležitější těžit stromy, ve kterých ještě kůrovec žije a šíří se z nich dál, než likvidovat mrtvé dřevo, které už na vývoj kalamity nemá žádný vliv.
Už několik let ministerstvo prosazuje smíšené lesy bez holosečí, proto zvýšilo příspěvky na výsadbu buků i dubů, tedy na takzvané meliorační a zpevňující dřeviny. Na každou jednu jejich sazenici přispívá částkou 12 korun, zatímco na sazenice základních dřevin jen čtyři koruny. Je ale nutné počítat s tím, že obměna potrvá léta. Přestože někteří tvrdí, že České republice chybějí sazenice vhodných dřevin, není tomu tak. Školkaři je pro letošní jarní zalesňování mají. A zásoby sazenic budou i v příštích letech. V případě kritického nedostatku sazenic některých dřevin je možné je dovézt z konkrétních oblastí Polska, Slovenska a Rakouska.
Ministerstvo také připravuje kompenzace pro vlastníky lesů, aby měli prostředky na obnovu poškozených porostů a péči o ně do doby, než dosáhnou produkčního věku. Čekáme na souhlas Evropské komise s touto podporou.
Jde nám o to, zastavit kůrovce a udržet v České republice zelené lesy. Nepůjde to okamžitě, ale námi navrhované kroky, včetně těch, které připravujeme do budoucna, povedou k postupné nápravě stavu lesů v ČR A to je zájmem nás všech.