Venkov musí být pro mladé lákavým místem pro život
Deník, 5. června 2024
Jak přilákat mladé lidi k zájmu o zemědělství a jakým způsobem podpořit vzdělávání v této oblasti? „Zemědělství dává mladým lidem možnost, jak propojit jejich zájem o životní prostředí, klima, krajinu a péči o zvířata s každodenní praxí,“ říká v rozhovoru ministr zemědělství Marek Výborný.
Hana Masaříková
Současné zemědělství je v docela složité situaci. Klesají ceny komodit, budoucí úrodu ovoce a révy na jaře poškodily silné mrazy, komplikovaná je i mezinárodní situace. Mění se klima, i tomu se musí naši zemědělci přizpůsobovat. Snažíme se jim pomoci, jak to je možné. Také kvůli tomu chci například upravit Strategii ministerstva zemědělství s výhledem do roku 2030. Na úpravách spolupracujeme i se zemědělskými neziskovými organizacemi, aby byl materiál a jeho směřování reálný a platný i v dalším období.
Řadě pěstitelů letošní mrazy zničily úrodu. Jakým způsobem je podpoříte?
Je to jedna z letošních výzev. Požádal jsem o pomoc Evropskou komisi. Zažádal jsem o příspěvek z krizového balíčku EU ve výši 100 milionů eur. Zároveň máme pro případnou kompenzaci části škod schválený Rámcový program pro řešení rizik a krizí v zemědělství, který byl notifikován u Evropské komise do konce roku 2028. V minulosti již ministerstvo zemědělství tento program pro částečnou kompenzaci škod mrazem na ovocných kulturách použilo, a jsme připraveni skrze něj poskytnout pěstitelům minimálně 100 až 200 milionů korun.
Jaké kroky podniká vaše ministerstvo pro podporu mladých lidí, aby se zajímali o zemědělství?
Naše ministerstvo podporuje zemědělské a lesnické školství, vypisujeme programy pro mladé vědkyně a vědce, pořádáme odborné webináře. Venkov musí mladým nabízet atraktivní životní podmínky, společenské vyžití a pracovní příležitosti, jen tak dokážeme zabránit jeho vylidňování. V zemědělství je třeba posílit digitalizaci, zavádět postupy precizního zemědělství, a zatraktivnit tak obor pro mladou generaci. Zemědělství už dávno není takové, jak ho vidíme ve starých filmech. Naopak, zemědělec dnes musí být vzdělaný člověk vybavený moderní technikou. Na mladé zemědělce se myslí i v rámci přímé platby, což je hlavní zemědělská dotace, k základní platbě dostávají ještě doplňkovou podporu příjmu. Její sazba letos činí 2255 korun na hektar. Další dotace poskytujeme také na nákup moderních technologií.
Jakou roli hrají digitalizace a moderní technologie v přilákání mladých lidí do zemědělství?
Chytré zemědělství s moderními technologiemi má velký potenciál přilákat mladé vzdělané lidi. Modernizace zemědělství a využívání digitálních technologií jsou nezbytné, aby zemědělci mohli hospodařit šetrně k životnímu prostředí a byli konkurenceschopní. Ministerstvo zemědělství spravuje například dlouhodobý Program na podporu aplikovaného výzkumu ZEMĚ II. V březnu jsme vyhlásili jeho další výzvu, a to s tématy: Bioekonomika, Smart zemědělství a Globální změny v biosféře. Podporujeme tak vědecké projekty, které se věnují aktuálním potřebám zemědělského resortu. V této výzvě si výzkumné organizace, vysoké školy a vědecké státní podniky rozdělí 270 milionů korun. Na výzkum nových projektů poskytne ministerstvo do roku 2032 více než jednu miliardu korun.
Jakým způsobem se ministerstvo zemědělství snaží podpořit vzdělávání v oblasti zemědělství?
Je to například prostřednictvím našeho programu Centra odborné přípravy, v rámci kterého poskytneme do roku 2028 zemědělským a lesnickým středním a vyšším odborným školám dotaci 350 milionů korun na nákup učebních pomůcek. Školy si tak budou moci pro výuku pořídit například drony, zemědělské roboty, virtuální simulátory a digitální pomůcky a technologie. Účelem dotačního programu je zvýšit kvalitu vzdělávání středních a vyšších odborných škol.
Každoročně vyhlašujeme také Cenu ministra zemědělství pro mladé vědkyně a vědce. Vítěze, kteří obdrží finanční odměnu, představíme na agrosalonu Země živitelka.
Jaké jsou hlavní priority vašeho ministerstva pro následující rok?
Naší prioritou je neustále zlepšovat podmínky pro naše zemědělce, a to na národní i na evropské úrovni, zjednodušovat byrokracii, poskytovat jim podporu i rady.
V příštím roce chci dotáhnout do konce, tedy dovést ke schválení parlamentem, novely veterinárního, lesního a mysliveckého zákona. Veterinární zákon například zjednoduší administrativu a zavede digitalizaci některých formulářů. Díky novele veterinárního zákona se nám také do legislativy podaří zavést kamery na jatkách. Novela lesního zákona bude znamenat pro vlastníky méně restrikcí a více motivace v povinnostech při správě jejich lesa. Cílem je umožnit vlastníkům, aby mohli lépe a rychleji reagovat na změny přírodních podmínek. Novela mysliveckého zákona má za cíl snížit škody způsobené zvěří na lesích a zemědělských pozemcích.
Co byste vzkázal mladým lidem, kteří zvažují kariéru v zemědělství?
Mladým lidem, kteří se zajímají o životní prostředí, klima, krajinu a péči o zvířata, dává zemědělství možnost, jak propojit tyto zájmy s každodenní praxí. Navíc je zemědělství nesmírně důležitý strategický obor, který zajišťuje potraviny a stará se o krajinu. Jde o práci, kde mladí lidé mohou uplatnit svoje znalosti moderních technologií, a zároveň se podílet na něčem tak klíčovém, jako je zajištění dostatku kvalitních potravin. Mladým lidem bych proto vzkázal, ať si vyberou z několika desítek středních zemědělských a lesnických škol nebo skvělé obory na České zemědělské univerzitě v Praze či Mendelově univerzitě v Brně.