Brexit
Dne 31. 1. 2020 Velká Británie formálně opustila společný trh Evropské unie. Zveřejňujeme aktuální pravidla obchodu s komoditami, které jsou pod dozorem ÚKZÚZ.
A) VÝVOZ Z ČR (EU) DO UK
1. Rostliny, rostlinné produkty a jiné předměty - fytosanitární oblast/podmínky
Aktualizované informace UK k dovozu z EU jsou k dispozici na: Import plants and plant products from the EU to Great Britain and Northern Ireland - GOV.UK (www.gov.uk).
V ČR se provádí vývozní rostlinolékařská certifikace pro povinné zásilky v místě nakládky zboží. K vývozní certifikaci zásilek musí vývozce předložit zásilku před odesláním! Informace ÚKZÚZ k žádosti o vývoz: Vývozní rostlinolékařské šetření (ÚKZÚZ) (eagri.cz).
Vývoz rostlin a rostlinných produktů z EU do UK jsou fytosanitární podmínky a kontroly uplatňovány postupně ve třech časových obdobích. V rámci těchto období vývozci postupně opatří zásilky příslušnými doklady z ČR a registrují se do informačních systémů UK, kde přihlašují zásilky ke kontrolám v UK.
2. Obchodování s osivy a rozmnožovacím materiálem rostlin
Osivo zemědělských druhů a zelenin vyrobené v EU lze od 1.1.2021 vyvážet do UK, pouze v případě, že bylo certifikováno podle mezinárodně platných systémů certifikace (OECD, ISTA) a v případě, že se jedná o osivo odrůd podléhajících registraci, lze vyvážet do UK jen odrůdy zapsané v Národním katalogu odrůd UK.
3. Ochrana práv k odrůdám rostlin
UK bude nadále uznávat práva již udělená Odrůdovým úřadem Společenství (CPVO) na základě nařízení Rady (ES) č. 2100/94. V případě procesů neuzavřených do 31. 12. 2020 budou muset být podány nové žádosti, a to u agentury APHA (Animal and Plant Health Agency) pro udělení národní ochrany v UK a u CPVO pro udělení komunitární ochrany.
4. Dřevěný obalový materiál
Od 1. 1. 2021 budou pro obchod s komoditami všeho druhu, probíhající pomocí dřevěného obalového materiálu (palety, bedny, bubny, klíny, výdřeva apod.), platit podmínky dané mezinárodním standardem ISPM č. 15 (Regulation of wood packaging material in international trade – Regulace dřevěného obalového materiálu v mezinárodním obchodě). Pro obchodování mezi UK tak bude muset být veškerý dřevěný obalový materiál ošetřen některou ze schválených metod a náležitě označen, stejně jako pro většinu jiných třetích zemí.
5. Krmiva
Pro dovoz krmných produktů do UK nejsou avizovány žádné změny související s činností ÚKZÚZ. U vývozu do třetích zemí se předpokládá obecné dodržení potravinového práva, pokud nestanoví jinak orgány dovážející země nebo právní předpisy, normy, zásady správné praxe a jiné právní a správní postupy platné v dovážející zemi. Současné právní předpisy UK jsou v souladu s předpisy EU. V případě požadavku na vystavení certifikátu volného obchodu (Free Sale Certificate) pro vývoz do UK, bude tento vyhotoven pracovníky ÚKZÚZ.
6. Hnojiva
Trh s hnojivy v UK je velmi liberální – není potřeba je před jejich uvedením na trh registrovat, certifikovat atd. Osoba odpovědná za jejich uvedení na trh UK je odpovědná za jejich bezpečnost. V tomto smyslu se tedy i po brexitu nic nemění.
7. Přípravky na ochranu rostlin
Vývoz přípravků na ochranu rostlin se i po brexitu řídí povoleními k jednotlivým přípravkům, vydaným v UK. UK nepředpokládá revizi již vydaných povolení.
B) DOVOZ Z UK DO ČR (EU)
1. Rostliny, rostlinné produkty a jiné předměty – fytosanitární oblast/podmínky
Dovozní podmínky pro rostliny a rostlinné produkty z UK jsou od 1.1.2021 stanoveny jako pro ostatní třetí země mimo EU, dle prováděcího nařízení (EU) 2019/2072, které bylo změněné prováděcími nařízeními (EU) 2020/2210 a 2020/2011 zohledňující vystoupení UK z EU.
Zásilky vstupující na území EU musí být zapsány v systému TRACES NT a jejich kontrola bude zpoplatněna podle pravidel jednotlivých států stanoviště hraniční kontroly.
2. Obchodování s osivy a rozmnožovacím materiálem rostlin
Podmínky pro dovoz rozmnožovacího materiálu a sazenic zelenin z UK, stejně jako pro ostatní třetí země, stanovuje § 18 zákona č. 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin a o změně některých zákonů.
Rozmnožovací materiál musí splňovat také příslušné fytosanitární požadavky pro dovoz rostlinných komodit ze třetích zemí.
a) Osivo zemědělských druhů a zelenin
Osivům zemědělských druhů a zelenin z produkce GB byla přiznána ekvivalence pro polní přehlídky dozorované DEFRA od 1.1.2021 Rozhodnutím Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/537.
b) Rozmnožovací materiál sazenic zelenin a ovocných druhů
Na základě prováděcího rozhodnutí Komise (EU) 2020/2219, o rovnocennosti rozmnožovacího materiálu a sadby zeleniny, mimo osivo, a rozmnožovacího materiálu ovocných rostlin a ovocných rostlin určených k produkci ovoce vyprodukovaných ve Spojeném království, lze od 1.1.2021 dovážet rozmnožovací materiál sazenic zelenin a ovocných druhů vyrobený v UK.
3. Registrace odrůd
a) Společné katalogy odrůd zemědělských druhů a zelenin
Od 1.1.2021 je na UK pohlíženo jako na třetí zemi. Odrůdy zapsané ve evropských společných katalozích odrůd zemědělských druhů a druhů zeleniny pouze prostřednictvím UK byly ke dni 1.1.2021 z katalogů vymazány a nelze jejich rozmnožovací materiál nadále uvádět do oběhu na území EU (viz dodatek A 2021/1 ke konsolidovanému znění Společného katalogu odrůd druhů zemědělských rostlin z roku 2020 a dodatek H 2021/1 ke konsolidovanému znění Společného katalogu odrůd druhů zeleniny z roku 2020).
b) Národní registry odrůd révy vinné a ovocných druhů a národní registry dodavatelů
Podle právních předpisů EU může být rozmnožovací materiál odrůd révy vinné a ovocných druhů podléhajících registraci uváděn do oběhu pouze v případě, že jsou odrůdy zahrnuty v národním registru alespoň v jednom členském státě, nebo, v případě směrnice Rady 98/56/EHS o okrasném rozmnožovacím materiálu, jsou vedeny v seznamu dodavatelů v jednom členského státu EU. Odrůdy, které byly zahrnuty pouze do národního registru nebo seznamu dodavatelů UK nemohou být od 1.1.2021 v EU uváděny do oběhu.
V případě podání žádosti o registraci odrůd všech povinně registrovatelných druhů musí žadatel z UK k podání žádosti a k jednání v řízení o registraci odrůdy zmocnit zástupce, který má bydliště, trvalý pobyt nebo sídlo v ČR nebo v jiném členském státě.
4. Ochrana práv k odrůdám rostlin
Odrůdová práva Společenství udělená před 1.1.2021 CPVO na základě nařízení Rady (ES) č. 2100/94 zůstanou v platnosti na území EU bez ohledu na to, že žádost byla podána osobou a práva udělena osobě se sídlem v UK.
CPVO nebude nadále akceptovat pro udělení komunitární ochrany výsledky zkoušek odlišnosti, uniformity a stálosti provedených v UK.
Pro registraci odrůd v ČR nebo udělení národních ochranných práv ČR nadále umožní využití výsledků zkoušek odlišnosti, uniformity a stálosti provedených v UK. Akceptace výsledků však bude řešena individuálně v závislosti na použité metodice zkoušek a legislativě UK. Tato možnost vyplývá z členství ČR a UK v Unii pro ochranu nových odrůd rostlin (UPOV).
5. Dřevěný obalový materiál
Od 1. 1. 2021 budou pro obchod s komoditami všeho druhu, probíhající pomocí dřevěného obalového materiálu (palety, bedny, bubny, klíny, výdřeva apod.), platit podmínky dané standardem ISPM č. 15 (Regulation of wood packaging material in international trade - Regulace dřevěného obalového materiálu v mezinárodním obchodě). Pro obchodování mezi UK tak bude muset být veškerý dřevěný obalový materiál ošetřen některou ze schválených metod a náležitě označen, stejně jako pro většinu jiných třetích zemí.
6. Krmiva
Subjekty dovážející krmné produkty do ČR se budou muset registrovat u ÚKZÚZ jako dovozci. V případě prvotní registrace pro uvádění do oběhu proběhne standardní registrační řízení pro činnost dovozu krmiv. Vydání rozhodnutí o registraci je spojeno s poplatkem 2000 Kč. V případě schválení provozu pak činí poplatek 3000 Kč. Pokud je subjekt, pro činnost uvádění do oběhu, již u ÚKZÚZ registrován, proběhne přeregistrace formou změny spojená s poplatkem 500 Kč. Součástí požadavků pro registraci je identifikace zahraničního výrobního nebo dodavatelského provozu a dováženého krmiva včetně jeho složení. Více na http://eagri.cz/public/web/ukzuz/portal/krmiva/.
7. Hnojiva
Registrace hnojiv podle zákona o hnojivech, jejichž držitelem byl subjekt z UK, byly zrušeny. Pro legální uvádění těchto výrobků na český trh je potřeba tyto registrovat ve prospěch subjektu, který je usazen v EU. Další možnost pro neharmonizovaná hnojiva představuje jejich schválení v rámci EU (registrace, certifikace atd. – podle právních předpisů jednotlivých členských zemi) a pro uvádění na český trh následně využít vzájemné uznání. Pro harmonizovaná hnojiva lze využít režim tzv. CE hnojiv (podle nařízení o hnojivých výrobcích). I zde však musí být výrobce usazen v EU – proto subjekt z UK ani této možnosti po brexitu využít nemůže.
8. Přípravky na ochranu rostlin
Přípravky na ochranu rostlin se povolují v každé členské zemi, v níž má být přípravek uváděn na trh anebo používán. Proto brexit nemá na existující povolení v ČR vliv. Povolení o vzájemném uznání z UK vydaná před dnem brexitu zůstanou v ČR v platnosti. Ukončí se pouze možnost souběžného obchodu z UK. UK se po brexitu stala třetí zemí, zatímco souběžný obchod je možný jen mezi členskými zeměmi. Dovoz z UK všech ostatních typů přípravků na ochranu rostlin, povolených v ČR, zůstal po brexitu beze změny.
Užitečné odkazy:
Brexit (Ministerstvo zemědělství, eAGRI)