Monitoring kvality kalů z ČOV a půd a rostlin po aplikaci kalů
Každoroční vyhodnocení výsledků monitoringu kalů ČOV je zpracováno v rámci zprávy Kontrola a monitoring cizorodých látek v potravních řetězcích.
25. 1. 2024
Cílem dvouletého funkčního úkolu, bylo ověření možnosti rizika kontaminace polní produkce při používání kalů ČOV na zemědělské půdě. Posuzována byla případná kontaminace rostlinných produktů po aplikaci kalu a výskyt patogenních organismů v půdě. Zpráva za rok 2021.
25. 1. 2024
Cílem dvouletého funkčního úkolu, bylo ověření možnosti rizika kontaminace polní produkce při používání kalů ČOV na zemědělské půdě. Posuzována byla případná kontaminace rostlinných produktů po aplikaci kalu a výskyt patogenních organismů v půdě. Zpráva za rok 2020.
Zpráva za období 2003 - 2017
Publikováno: 25. 11. 2019
Kaly z čistíren odpadních vod jsou odpadem podle zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech. Jsou ale také zdrojem cenných živin a organických látek, které je třeba využít. Toto využití je možné prostřednictvím aplikací kalů na zemědělskou půdu. Materiály, které jsou aplikovány na půdu, s půdou interagují. Rovněž tak i kal ovlivňuje půdu a rostliny na ní pěstované. Dlouhodobé sledování kvality půd po aplikaci kalů si dává za cíl zjistit, zda je aplikací kalu ovlivněna kvalita půdy především z hlediska obsahu rizikových prvků.
Publikováno: 8. 11. 2018