Dodržování obecných zásad IOR a nástroje podpory

"Zveřejněny Výsledky šetření integrované ochrany rostlin (IOR) za rok 2023" - odkaz umístěn v článku.

„Za účelem ověřování povinnosti profesionálních uživatelů využívat v rámci svého podnikání zásady IOR byl od roku 2014 zaveden kontrolní systém. Tento systém prošel v průběhu let několika revizemi, jež vyústily v systém pravidelných šetření monitorujících úroveň plnění jednotlivých zásad IOR. Z důvodu podpory zavádění IOR, zejména sledování výskytu škodlivých organismů a rozhodování v oblasti ochrany rostlin, je zemědělské veřejnosti zpřístupněna platforma „Rostlinolékařský portál“, kde je možné nalézt veškeré dostupné informace.

Kontroly dodržování IOR

V roce 2009 byla členy Evropské Unie přijata směrnice 2009/128/ES stanovující rámec pro činnost Společenství za účelem dosažení udržitelného používání pesticidů (dále jen směrnice). Tato směrnice, platná od 1. ledna 2014, definovala zásady IOR a přinesla požadavky na jejich dodržování ze strany zemědělců. Vzhledem k tomu, že směrnice je pro členské státy závazná pouze ve svém výsledku a nástroje, které si členský stát zvolí k dosahování tohoto výsledku jsou ponechány čistě na jeho vlastních dispozicích, musí být (na rozdíl od nařízení) do práva příslušného členského státu implementována. V České republice došlo k implementaci zmiňované směrnice prostřednictvím zákona č. 326/2004 Sb. o rostlinolékařské péči (dále jen zákon).

Jakmile se pravidla pro udržitelné používání přípravků na ochranu rostlin stala v české legislativě účinná, byl zde zaveden rovněž kontrolní systém k ověřování dodržování zásad IOR ze strany zemědělců, podle kterého byly v roce 2014 provedeny úřední kontroly s možností uložení sankce v případech prokazatelného neplnění zásad IOR. Od roku 2015 pak došlo k revizi kontrolního systému v oblasti IOR, a to s ohledem na závěry samotné Komise a jeho adaptaci na specifika současné české rostlinné prvovýroby. Od tohoto roku je dodržování zásad IOR u českých zemědělců ověřováno formou šetření prostřednictvím dotazníkového formuláře IOR, zaměřeného na komplexní pojetí IOR v úzké návaznosti na související problémy pěstování rostlin, resp. obdělávání zemědělské půdy v České republice. Šetření je každoročně prováděno u vybraného vzorku zemědělských subjektů a míra zavádění IOR je hodnocena pomocí bodového systému.“

Aktuální informace pro pěstitele polních plodin jsou:

Sankce mohou být uděleny za prokazatelné porušení povinnosti jasně formulované v zákoně, nebo v zákonech souvisejících (např. zákon č. 156/1998 Sb., o hnojivech nebo vyhláška č. 32/2012, Sb. o přípravcích a dalších prostředích na ochranu rostlin), a pokud je toto porušení spojeno s možným následným snížením dotace za porušení podmínek stanovených v rámci systému Cross Compliance následuje správní řízení o snížení této dotace.

Nově přidány výsledky za rok 2023!

 

Výstupy kontrol zásad IOR v letech:

Více informací k problematice IOR je možné získat na pracovišti

Oddělení ekologického zemědělství

Jméno Funkce E-mail Telefon
Ing. Martin Prudil Ph.D. vedoucí oddělení Martin.Prudil@ukzuz.gov.cz 543 548 386
Ing. Bc. Pavla Šenkeřiková inspektor Pavla.Senkerikova@ukzuz.gov.cz 543 548 345

Nástroje podpory zavádění IOR

Členské státy jsou povinny zajistit profesionálním uživatelům nezbytné podmínky pro uplatňování integrované ochrany rostlin nebo podpořit jejich zavedení. Jednou z cest, jak tuto povinnost naplnit je zpřístupnit veškeré dostupné informace vztahující se k IOR pomocí webových nástrojů.

ÚKZÚZ v roce 2014 spustil Rostlinolékařský portál , který mimo plodinových metodik IOR poskytuje informace k aktuálnímu výskytu ŠO, modely prognóz pro vybrané druhy chorob a škůdců, dále fotogalerii, modul zabývající se rezistencí a metodiky monitoringu ŠO. Nedílnou součástí RL portálu je i Semafor přípravků, který zobrazuje seznam povolených přípravků v barevném rozlišení podle rizikovosti pro jednotlivé složky životního prostředí.

RL portál úvodní strana

Od února 2020 je k dispozici nový responzivní design Rostlinolékařského portálu dostupný na mobilních zařízeních – smartphonech a tabletech. Přehledný vzhled a nové uspořádání umožňuje svým uživatelům přístup k informacím o ochraně rostlin nejen z jejich domovů, ale i při řešení nejrůznějších situací přímo v terénu.

Nová podoba RLP přináší všechny výše uvedené informace v jednotném formátu, a to včetně novinek jako je např. kalendář monitoringu či seznamu fulltextu certifikovaných metodik výzkumných ústavů. Jednotlivé plodiny je možné třídit dle skupin (luskoviny, obilniny, okrasné rostliny, ovoce, zelenina, technické plodiny, pícniny atd.), dle dostupných metodik IOR či metodik monitoringu ŠO, včetně snadného vyhledávání dle názvu plodiny.

Nově je možné využít aplikace pro filtrování přípravků na ochranu rostlin (POR) dle předem navolených kombinací, např. dle plodin a škodlivých organismů, včetně dostupných alternativ či alternativ k celé účinné látce nebo dle biologické funkce, skupiny účinných látek či samotné účinné látky, způsobu účinku, formulace či nově dle použití v ochranných pásmech vodních zdrojů atd.

Více informací k problematice podpory IOR je možné získat na pracovišti

Oddělení metod monitoringu a prognózy výskytu ŠO

Jméno Funkce E-mail Telefon
Ing. Štěpánka Radová Ph.D. vedoucí oddělení Stepanka.Radova@ukzuz.gov.cz 545 110 496

Přílohy

formulář IOR
Stáhnout (xls, 87 kB)
Stáhnout (pdf, 3 MB)
Stáhnout (pdf, 2 MB)
Stáhnout (pdf, 3 MB)
2017
Stáhnout (pdf, 3 MB)
2019
Stáhnout (pdf, 2 MB)
2018
Stáhnout (pdf, 2 MB)
2020
Stáhnout (pdf, 4 MB)
2021
Stáhnout (pdf, 5 MB)
Stáhnout (pdf, 5 MB)
Stáhnout (pdf, 5 MB)

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.