Fytosanitární opatření

Fytosanitární opatření k naléhavému řešení neočekávaných fytosanitárních situací, které přinášejí riziko šíření určitých škodlivých organismů, jsou v EU v současné době přijímána v souladu s článkem 30 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/2031, a to formou prováděcích nařízení Komise. Prováděcí nařízení Komise jsou právní akty, které se uplatňují automaticky a jednotně ve všech členských státech EU, a to okamžitě po jejich vstupu v platnost, aniž by se musely převádět do vnitrostátního práva, a jsou závazné v celém rozsahu pro všechny členské státy EU.

Platná jsou rovněž nezrušená fytosanitární opatření, nařízená ÚKZÚZ podle § 76 odst. 2 věty druhé a § 76 odst. 2 písm. a) zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a to právním předpisem o mimořádných rostlinolékařských opatřeních, který se označuje názvem „Nařízení ÚKZÚZ“. Nařízení ÚKZÚZ se vyhlašuje jeho zveřejněním ve Sbírce správních předpisů Ministerstva vnitra ČR, a zveřejňuje se neprodleně také na internetových stránkách ÚKZÚZ, popřípadě v regionálním nebo celostátním tisku a rozhlasovém nebo televizním vysílání. Nařízení ÚKZÚZ nabývá účinnosti počátkem patnáctého dne následujícího po dni jeho vyhlášení, pokud není v nařízení ÚKZÚZ uvedena kratší lhůta; za den jeho vyhlášení se považuje den jeho zveřejnění ve Sbírce právních předpisů územních samosprávných celků a některých správních úřadů.

Platná jsou i dosud nezrušená fytosanitární opatření, vyhlášená dříve formou „Nařízení Státní rostlinolékařské správy“, resp. formou „Rozhodnutí Státní rostlinolékařské správy.“

Uvedená fytosanitární opatření mají časově omezenou platnost (na rok nebo několik let, zpravidla do doby, než jsou v EU stanovena definitivní opatření, která jsou začleněna do základní fytosanitární legislativy EU, nebo dokud se neusoudí, že tato opatření nejsou nadále potřebná).

Nařízení ÚKZÚZ – Grapevine flavescence dorée phytoplasma (GFDP)

20. 8. 2024
Nařízení ÚKZÚZ o mimořádných rostlinolékařských opatřeních k ochraně proti šíření škodlivého organismu Grapevine flavescence dorée phytoplasma (GFDP), původce fytoplazmového zlatého žloutnutí révy.

Nařízení ÚKZÚZ - bakterie Ralstonia solanacearum v závlahové vodě

16. 8. 2024
Nařízení Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského o mimořádných rostlinolékařských opatřeních k ochraně proti šíření původce bakteriální hnědé hniloby (bakterie Ralstonia solanacearum) ze závlahové vody. DATUM NABYTÍ ÚČINNOSTI: 29.08.2024

Nařízení ÚKZÚZ Verticiliové vadnutí chmele - ohlašování chmelové sadby

15. 5. 2024
Nařízení ÚKZÚZ o mimořádných rostlinolékařských opatřeních proti šíření škodlivého organismu verticiliového vadnutí chmele – ohlašování chmelové sadby. Nabytí účinnosti 25.05.2024.

Nařízení ÚKZÚZ - dřepčíci rodu Epitrix

20. 11. 2023
Nařízení Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského o mimořádných rostlinolékařských opatřeních k ochraně proti zavlékání a rozšiřování dřepčíků Epitrix cucumeris, Epitrix papa, Epitrix subcrinita a Epitrix tuberis ze dne 3. 4. 2018. AKTUALIZACE PŘÍLOHY "ÚZEMÍ S VÝSKYTEM DŘEPČÍKŮ RODU EPITRIX V EU".

Prováděcí nařízení Komise (EU) 2023/1134 – blýskavka kukuřičná

13. 9. 2023
Prováděcí nařízení Komise (EU) 2023/1134, kterým se zavádějí opatření proti zavlékání organismu Spodoptera frugiperda (Smith) na území Unie, jeho usídlení a rozšiřování na území Unie, mění prováděcí nařízení (EU) 2019/2072 a ruší prováděcí rozhodnutí (EU) 2018/638.

Prováděcí nařízení Komise (EU) 2023/1032 - Tomato brown rugose fruit virus (ToBRFV)

23. 8. 2023
Prováděcí nařízení Komise (EU) 2023/1032, kterým se zavádějí opatření proti zavlékání organismu Tomato brown rugose fruit virus (ToBRFV) na území Unie a jeho rozšiřování na území Unie a kterým se mění prováděcí nařízení (EU) 2020/1191. ÚČINNOST OD 1. 9. 2023; DOPLNĚNO O SEZNAM ODRŮD PAPRIK REGISTROVANÝCH V NIZOZEMÍ JAKO REZISTENTNÍ K ToBRFV.

EU upravuje požadavky na ochranu před virem hnědé vrásčitosti plodů rajčete

23. 8. 2023
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) upozorňuje na změny v evropské legislativě, které se týkají zejména nových podmínek vzorkování rostlin k testům na přítomnost viru hnědé vrásčitosti rajčete. Tento vir, který byl nově zavlečen do Evropy v roce 2019, způsobuje závažnou deformaci plodů a listů rajčete a papriky.
1 2 3

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.