Lesnické plánování
„Lesnické plánování“ je souhrnný termín pro stanovení cílů a postupů vedoucích k jejich dosažení v určitém časovém horizontu pro odvětví lesního hospodářství. Stěžejní postavení v této oblasti zaujímá vědní obor hospodářské úpravy lesů, jenž se mimo jiné zabývá způsoby, kterými lze na podkladě podrobné analýzy stavu lesa a potřeb lesního hospodáře, či celé společnosti objektivně naplánovat lesnicko-hospodářská opatření vedoucí k vytčeným cílům.
Mezi hlavní díla lesnického plánování patří lesní hospodářský plán (LHP), jakožto střednědobý plán s platností obvykle na 10 let a oblastní plán rozvoje lesů (OPRL) jakožto dlouhodobý plán s platností na 20 let.
- LHP - jsou dle zákona č. 289/1995 Sb. nástrojem vlastníka lesa a právnické a fyzické osoby, pro které byly schváleny, jsou povinny dodržovat jejich závazná ustanovení. LHP mohou zpracovávat pouze právnické nebo fyzické osoby, které mají k této činnosti licenci a náklady na jejich zpracování hradí vlastník lesa.
- OPRL - jsou metodickým nástrojem státní lesnické politiky a doporučují zásady hospodaření v lesích. Zpracování oblastních plánů rozvoje lesů zadává a návrhy oblastních plánů rozvoje lesů schvaluje ministerstvo. OPRL zpracovává Ústav pro hospodářskou úpravu lesů a účelně vynaložené náklady na jejich zpracování hradí stát.
Související odkazy
Schválení oblastního plánu rozvoje lesů pro přírodní lesní oblast č. 27 – Hrubý Jeseník
Schválení oblastního plánu rozvoje lesů pro přírodní lesní oblast č. 24 – Sudetské mezihoří
Plány a osnovy mohou zpracovávat pouze právnické nebo fyzické osoby, které mají k této činnosti udělenou licenci podle hlavy šesté zákona č. 289/1995 Sb.
Veřejný registr licencovaných zpracovatelů lesních hospodářských plánů a osnov, vedený podle § 44 odst. 8 lesního zákona a uveřejňovaný podle zákona č. 261/2021 Sb., je členěn na část fyzických osob a část právnických osob.