Novinky
Schválení oblastního plánu rozvoje lesů pro přírodní lesní oblast č. 32 - Slezská nížina
Zásady příspěvku na podporu adaptace lesních ekosystémů na klimatickou změnu po dodatku č. 1
Zprávy o uplatňování nařízení o dřevu (EUTR) a nařízení o licencích FLEGT
Novela vyhlášky č. 84/1996 Sb., o lesním hospodářském plánování
Povinnost vedení evidence o provedené obnově lesa (§ 2 písm. h) lesního zákona) v jednotlivých porostech je uložena všem vlastníkům lesů, tedy i těm, kteří nehospodaří podle lesního hospodářského plánu. Do okruhu vlastníků nehospodařících podle lesního hospodářského plánu vyhláška č. 202/2021 Sb., zahrnuje, jak drobné vlastníky lesů hospodařící podle protokolárně převzaté lesní hospodářské osnovy (§ 25 odst. 3 lesního zákona), tak také drobné vlastníky hospodařící bez protokolárně převzaté osnovy, ale i drobné vlastníky, pro které nebyla osnova vůbec zpracována, případně vlastníky lesů vlastnící více než 50 ha lesa v obvodu územní působnosti schvalujícího orgánu státní správy lesů (§ 24 odst. 3 lesního zákona), kteří nemají zpracovaný lesní hospodářský plán.
Vlastník lesa, který nehospodaří podle plánu, vede údaje evidence o provedené obnově za všechny pozemky určené k plnění funkcí lesa v jeho vlastnictví a v rámci místně příslušné obce s rozšířenou působností.
Rozsah tzv. „povinně“ vedených údajů evidence o provedené obnově lesa vyhláška č. 202/2021 Sb., specifikuje formou přílohy č. 2 (Obsah a způsob vedení evidence o provedené obnově lesa pro vlastníky lesa nehospodařící podle lesního hospodářského plánu), a to včetně technických jednotek a přesností, ve kterých jsou povinně vedené údaje evidovány. Tyto údaje jsou evidovány vždy pro nejnižší dotčené jednotky prostorového rozdělení lesa (§ 14 odst. 1 vyhl. č. 84/1996 Sb.) vylišené v lesní hospodářské osnově. Těmito jednotkami budou ve většině případů porostní skupiny či etáže, ale u výběrných lesů s hospodářským způsobem výběrným (§ 3 odst. 2 písm. c) vyhl. č. 298/2018 Sb.) se může jednat přímo o porosty (§ 2 písm. s) lesního zákona). I v případě, kdy drobný vlastník osnovu protokolárně nepřevezme, má tento možnost dálkového přístupu prostřednictvím veřejné webové aplikace do tzv. Informačního a datového centra Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů, kde jsou veškeré osnovy veřejně dostupné a lze je bezproblémově využít pro lesnické hospodaření a následné vedení této evidence. Lesní hospodářské osnovy jsou také volně (bezplatně) dostupné u orgánu státní správy lesů místně příslušné obce s rozšířenou působností. Drobní vlastníci, pro které nebyla osnova vůbec zpracována či vlastníci, kteří nemají zpracovaný plán, evidují údaje pro příslušnou parcelu katastru nemovitostí.
Vlastníci lesa mají povinnost uchovávat údaje evidence nejméně po dobu 10 let. Má se za to, že údaje musejí být uchovávány v tištěné podobě nebo běžně užívaném strojově čitelném digitálním formátu (DOC, XLS, PDF, XML, atd.) tak, aby bylo možné je i po 10 letech archivace využít pro vyhodnocení plnění závazných ustanovení a zákonných povinností. Je zřejmé, že pokud vlastník některý nebo dokonce žádný ze sledovaných výkonů během kalendářního roku neprovedl (lesní porosty neobnovoval), nebude muset tento údaj v daném roce evidovat, tedy nebude vést tzv. "nulové" hodnoty sledovaných údajů v daném kalendářním roce.
Pro vedení evidence o provedené obnově lesa může drobný vlastník lesů nehospodařící podle lesního hospodářského plánu, využít přiložený NEZÁVAZNÝ vzor vedení lesní hospodářské evidence.