Vyhlašování (rušení a změny) rybářských revírů, změny hospodářských ukazatelů a povolení výkonu rybářského práva
Základní informace k životní situaci
Toto správní řízení umožňuje vyhlášení revíru a následné povolení výkonu rybářského práva za podmínek daných rozhodnutím správního orgánu.
V této věci jsou oprávněni jednat:
- vlastník rybníka,
- vlastník (vlastníci) zatopených pozemků pod uzavřenou vodou a
- další subjekty (právnické a fyzické osoby) pokud splňují podmínky dané zákonem nebo výběrovým řízením.
Podmínkou je vlastnictví vodního díla (pozemků), nájemní smlouva či pověření všemi spoluvlastníky nemovitosti. V případě revíru bez vlastníka či uživatele vyhlásí příslušný správní orgán výběrové řízení za podmínek jím stanovených.
Písemným podáním k příslušnému orgánu včetně doložení všech náležitostí.
Obraťte se na příslušný krajský úřad.
V těch případech, kdy se revír nachází na území více krajů nebo na území, v nichž se nacházejí hraniční vody, se obraťte na Ministerstvo zemědělství ČR (dále též "MZe ČR"). MZe ČR je věcně příslušné i pro potřeby státních podniků na jimi spravovaném území a na územích významných pro obranu státu.
Na odboru životního prostředí a zemědělství příslušného krajského úřadu nebo na odboru státní správy lesů, myslivosti a rybářství MZe ČR.
Veškeré doklady jsou dány ustanovením § 8 zákona o rybářství.
Jedná se např. o identifikaci žadatele, prokázání vlastnických či jiných práv, prokázání bezúhonnosti, zhodnocení ekologických rizik a způsob vypořádání se s předchozím uživatelem revíru.
Jedinými předepsanými formuláři jsou výpis z Rejstříku trestů a kvalifikační doklad pro osoby navržené za hospodáře a zástupce.
Správní poplatek za povolení výkonu rybářského práva činí 2 000 Kč.
Lhůty jsou řešeny v souladu se správním řádem.
Každé vyhlášení (změna nebo zrušení) rybářského revíru musí být vyvěšeno po dobu 30 dnů na úřední desce příslušného kraje.
Vlastníci a spoluvlastníci dotčených pozemků či vodního díla, uživatelé sousedních revírů a správce toku.
Ty, které jsou individuálně dány charakterem výběrového řízení.
Tuto situaci nelze řešit elektronicky.
Proti rozhodnutí krajského úřadu se lze odvolat k MZe ČR; proti rozhodnutí MZe ČR lze podat rozklad ve smyslu správního řádu.
Sankce jsou vymezeny ustanovením § 30 - 31 zákona o rybářství a dále zákona o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich.
Obraťte se na krajský úřad - odbor životního prostředí a zemědělství, který bude ve věci rozhodovat.
20.6.2006
12.12.2016
Konec platnosti návodu není stanoven.
V případě vynětí vodní plochy z rybářského revíru je nutné uhradit hodnotu obsádky, pokud se nedá odlovit (řeší se pomocí znalce i přes soud).