Pásy kolem vod 2024
Vážení uživatelé, v LPIS je od ledna 2024 dostupná aktualizovaná vrstva předvymezených pásů kolem vod (PKV). Tato vrstva je důležitá pro vytvoření ochranného pásu podél vody na DPB se standardní ornou půdou v rámci celofaremní ekoplatby (NV 83/2023 Sb. § 13 odst. 10). (Více po prokliku nadpisu novinky)
Vrstvu Pásů kolem vod (PKV) lze zapnout v LPIS v uzlu vrstev „Životní prostředí“ kliknutím na „žárovku“ Pásy kolem vod – základ. Pásy kolem vod – základní jsou v mapě zobrazeny červenou barvou. Fialovou barvou jsou v mapě zobrazeny prémiové pásy kolem vod (týká se jen žadatelů o prémiovou celofaremní ekoplatbu).
Obr. Základní pásy kolem vod v mapě
Doporučujeme si zkontrolovat vymezení na Vašich DPB i po provedení aktualizace DPB (mimořádná aktualizace či uživatelské změny). Může se stát, že hranice DPB se „přiblíží“ k vodnímu útvaru a PKV bude dodatečně vymezen.
Přehled vymezených pásů kolem vod na DPB naleznete v LPIS v tiskách v informativním tisku č. 35. Základní pásy kolem vod jsou v první tabulce, která může být rozložena na více stránek (podle počtu DPB a pásů). Prázdný tisk neznamená chybu, ale stav, kdy na Vašich DPB není vymezen žádný pás kolem vody. Obdobně v tisku může být uvedeno pouze vymezení prémiových pásů kolem vody, pokud není vymezen žádný základní pás kolem vody.
Obr. Příklad prázdného tisku – není vymezen žádný pás
Obr. Příklad tisku pouze s prémiovými pásy kolem vod. Pokud jste žadatelem o základní celofaremní ekoplatbu,
tak není potřeba vytvářet žádný pás kolem vody.
Obr. Příklad tisku s přehledem základních pásů kolem vod. Některé vznikly později než 1. 1. 2024 aktualizací DPB.
V případě, že už máte zasetou plodinu a pás kolem vody byl na DPB vymezen až po zasetí plodiny:
- z důvodu aktualizace vodních útvarů nebo
- z důvodu aktualizace DPB
a pás není možné dodatečně na DPB vytvořit, kontaktujte prosím helpdesk@mze.gov.cz s žádostí o pardon PKV. V žádosti uveďte prosím identifikaci DPB (čtverec a zkrácený kód) a pásů, kterých se žádost týká.
Pokud pás kolem vod bude pardonován, tak nemusí být na DPB v roce 2024 vytvořen a samozřejmě tedy deklarován v žádosti.
PKV lze pardonovat i zpětně po podání žádosti (žádost lze odeslat i přes chybu chybějící deklarace PKV). Pardon lze rovněž zpětně zrušit, pokud bude zjištěno, že v žádosti byly uvedeny nepravdivé údaje. Udělený pardon je platný pouze pro dotační rok 2024. PKV bude nutné vytvořit na DPB a deklarovat v následujícím roce, pokud bude na DPB vymezen.
Jestliže máte pochybnosti ohledně vymezení vodního útvaru (např. nejedná se o stálý vodní tok, ale o občasný), tak „chybu“ ohlásíte Zeměměřickému úřadu prostřednictvím aplikace Hlášení chyb, která je součástí geoprohlížeče na Geoportálu ČÚZK.
Vlevo nahoře v Menu je potřeba vybrat položku Hlášení chyb. Vpravo se pak objeví okno pro zadání chyby – je nutné lokalizovat chybu pomocí tlačítka a kliknutím do mapy, vybrat datovou sadu ZABAGED, popsat chybu, uvést kontaktní údaje a odeslat.
Prostřednictvím Hlášení chyb lze poslat např. i stanovisko vodoprávního úřadu či jinou přílohu (fotodokumentaci apod.). Je potřeba kliknut na tlačítko Upřesnit chybu a zvolit soubor, který chcete do aplikace nahrát.
Až Vám přijde oznámení ze Zeměměřického úřadu (vyřízení trvá i několik týdnů), že vodní tok byl aktualizován (byl zrušen či byla změněna jeho kategorie na občasný nebo podzemní), tak rovněž kontaktujte helpdesk@mze.gov.cz s žádostí o pardon pásu pro rok 2024.
V LPIS se aktualizuje vrstva vodních toku 1x ročně začátkem ledna. Ohlášené chyby, jejichž reklamace bude Zeměměřickým úřadem uznána, se v LPIS projeví až v následujícím roce. Do té doby bude pás pro dotační rok 2024 pardonován na základě výše uvedené žádosti.
V případě jakýchkoli nejasností či dotazů kontaktujte helpdesk@mze.gov.cz.