Elektronická výměna dat
Základní informace o možnostech výměny dat mezi registry a aplikacemi resortu Ministerstva zemědělství (včetně vybraných podřízených organizačních složek státu) a komerčními aplikacemi používanými zemědělci. Další možnosti poskytování dat jsou dostupné v rámci aplikace Data ke stažení.
Elektronická výměna dat mezi registry a aplikacem resortu Ministerstva zemědělství a komerčními aplikacemi používanými zemědělci nebo odbornou veřejností probíhá na základě datových služeb, které jsou centrálně poskytovány tzv. EPOserverem.
Technicky se jedná o řešení postavené na principech a standardech webových služeb (web services) a může je využívat každý, kdo má možnost tuto technologii využívat. Nejvhodnějším řešením je samozřejmě zapracovat příslušné komunikační principy přímo do nějakého programu (informačního systému), v němž se následně budou informace získané tímto způsobem nadále zpracovávat a využívat.
Ovšem vzhledem k tomu, že prostřednictvím těchto webových služeb mohou být zprostředkovány i informace, které podléhají určité míře ochrany (v souladu s příslušnou legislativou a postupy stanovanými pro ochranu informací), mohou mít některé služby definovánu určitou minimální míru zabezpečení, resp. jejich využití bude umožněno pouze tomu, kdo splní požadované bezpečnostní podmínky. Z tohoto pohledu jsou vystavené služby kategorizovány následujícím způsobem:
-
Služby veřejné – nevyžadují žádnou míru ochrany, jsou dostupné zcela každému zájemci. Většinou se jedná o služby poskytující aktuální verze číselníků, obecně dostupné informace, a další.
Tyto služby jsou označovány jako služby: „BA“ - bez autentizace.
-
Služby se zabezpečením na úrovni Portálu farmáře – jedná se o služby, které vyžadují autorizaci uživatele na úrovni přihlášení k portálu farmáře. Používané aplikační řešení musí umět tato data zpracovat a vložit do vlastní zprávy ve formě stanovené příslušným algoritmem. Případně je možné tyto služby volat pomocí elektronického podpisu.
Podmínkou pro volání služeb je přidělení role ws_call jak pro účty 99 tak 98. U účtů 99 s automatickým režimem přidělování rolí je role přidělena automaticky.Tyto služby jsou označovány jako služby typu: „PF“ - autorizace na úrovni Portálu farmáře.
Na Portálu farmáře eAGRI je k dispozici webová aplikace Data ke stažení, která funguje jako můstek mezi Portálem farmáře eAGRI a vybranými webovými službami. Touto aplikací je možné snadno vytěžit data, které poskytují jednotlivé webové služby. Aplikace Data ke stažení umožňuje pracovat i se službami označenými jako PF. V aplikaci, ale nejsou implementovány všechny dostupné webové služby. Implementovány jsou zejména čtecí služby.
Z věcného pohledu jsou poskytovány dvě skupiny dat:
- Data číselníkového charakteru.
- Veřejná data poskytována z rezortních systémů odborné veřejnost, ve formátu umožňující automatizované zpracování.
- Data individuálního charakteru, která jsou určena buď ke stažení do lokální aplikace nebo naopak k předání do cílového registru.
Mezi nejdůležitější datové položky patří:
- číselníky územně správních celků (obce, katastrální území, okresy),
- číselníky a datové položky související s vedením evidence hnojení a přípravků na ochranu rostlin
- registrovaná hnojiva,
- registrované přípravky na ochranu rostlin,
- číselník škodlivých organismů a
- číselník plodin,
- číselníky související s evidencí zvířat
- číselníky plemen,
- kódů pohybů,
- zemí,
- chyb,
- číselník chmelařských oblastí,
- datové položky registrovaných odrůd a klonů,
- číselník vinařských oblastí, podoblastí a tratí,
- číselník opatření nitrátové směrnice,
- číselník určený pro elektronickou výměnu dat s Odborem osiv a sadby ÚKZÚZ,
- číselníky Registru de minimis,
a dále veřejná data z rezortních systémů
- souhrnný přehled evidovaných podpor malého rozsahu - data ze Registru de minimis,
- data z přehledu monitoringu výskytu škodlivých organismů,
- informace týkající se racionálního hnojení,
- data z Registru zemědělských podnikatelů.
Ze služeb poskytujících individuální data lze jmenovat především ty, které slouží k synchronizaci dat v lokální aplikaci s daty centrálního registru:
- seznam dílů půdních bloků se všemi atributovými údaji (včetně překryvu s katastrálními parcelami, ENVIRO loukami apod.)
- seznam dílů půdních bloků s AEO závazky,
- výsledky měření AZZP,
- seznam chovaných zvířat a průměrné stavy zvířat v jednotlivých kategoriích za zvolené období,
- přehled chybníků z hlášení pohybů zvířat do ústřední evidence za zvolené období,
- seznam užívaných vinice se všemi atributovými údaji,
- data z Jednotné žádosti,
- seznam užívaných chmelnic se všemi atributovými údaji.
V současné době jsou již k dispozici i služby, které umožňují předávat data do centrálních registrů a jedná se o:
- služby pro předávání dat prohlášení o zásobách, produkci a sklizni vína ÚKZÚZ,
- služby pro předávání agregovaných dat spotřeby přípravků na ochranu rostlin ÚKZÚZ,
- služby pro výměnu informací mezi Informačním systémem odboru osiv a sadby (žádost o uznání porostu, administrace uznávání osiv a služby týkající se návěsek a směsí),
- služby pro předávání evidence použití hnojiv,
- služby pro výměnu dat v oblasti evidence pohybů POR.
Rozsah služeb je postupně rozšiřován a aktuální přehled je uveden na specializované webové stránce s přehledem dostupných webových služeb ZDE.
Postupy pro implementaci volání webových služeb naleznete ZDE