Oranžovou stuhu ČR 2014 získala obec Hošťálková ze Zlínského kraje
Starosta obce Hošťálková ze Zlínského kraje Petr Laštovica převzal dne 23. 9. 2014 v Senátu Parlamentu ČR ocenění Oranžová stuha ČR roku 2014. Na druhém místě skončila obec Lípa z Vysočiny a třetí místo obsadil městys Vraný ze Středočeského kraje.
„Pro Ministerstvo zemědělství je rozvoj venkova jednou z priorit, a proto se soutěže Vesnice roku účastní jako jeden ze čtyř vyhlašovatelů již poosmé“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Vítězná obec Hošťálková vede příkladnou spolupráci se všemi fyzickými osobami podnikajícími v zemědělství i zemědělským družstvem. Družstvo se významně podílí na zaměstnanosti obyvatel a zároveň zakládá v obci biopásy, které osévá na orné půdě okolo lesních porostů. V obci je zastoupena celá řada drobných farmářů, kteří svou činností zajišťují obdělávání a udržování těžko přístupných pozemků a dotvářejí tak koloryt vesnice. Drobní farmáři každoročně zapůjčují zvířata ze svého chovu k pořádání "živého betlému". Neopomenutelnou úlohu hrají v oblasti místních produktů i včelaři, myslivci, chovatelé koní aj. V obci se podpora místních produktů projevuje například prezentací a možností prodeje na místních společensko-kulturních akcích, na jarmarcích atd. Zároveň obec poskytuje prostory zámeckého areálu a pomoci při technickém zabezpečení pro farmářské dny i pro výstavy drobného zvířectva. V obci jsou jedenkrát až dvakrát do roka pořádány "koňácké závody".
Druhé místo získala obec Lípa z Vysočiny. Naprostou unikátností je zde mimo jiné spolupráce Zemědělské akciové společnosti Lípa s obcí v oblasti zbudování teplovodu z bioplynové stanice na náklady zemědělské společnosti, jejímž odpadním teplem je vytápěna budovy školy, školky a tělocvičny. Třetí místo obsadil městys Vraný za spolupráci se zemědělskou firmou Agros Vraný a Statkem Novák a dalšími dvěma soukromými zemědělci. Zemědělské firmy uskutečnili ve spolupráci s obcí několik společných staveb, podílejí se na údržbě veřejných prostranství a zapojují se do realizací projektů obce.
Krajského kola letošního ročníku Oranžové stuhy se zúčastnilo 306 obcí. Třináct nejúspěšnějších postoupilo do kola celostátního, z nichž dvanáct obdrželo šek v hodnotě do 600 tisíc korun. Jsou to obce Bozkov (Liberecký kraj), Brandov (Ústecký kraj), Bystřice (Královéhradecký kraj), Cetkovice (Jihomoravský kraj), Krásná (Karlovarský kraj), Lípa (Kraj Vysočina), Mořice (Olomoucký kraj), Osík (Pardubický kraj), Příchovice (Plzeňský kraj), Skalice (Jihočeský kraj), Uhlířov (Moravskoslezský kraj), Vraný (Středočeský kraj) Celorepublikový vítěz, obec Hošťálková, obdržel šek do výše 800 tisíc korun.
V Senátu byli slavnostně vyhlášeni také vítězové Zelené stuhy roku 2014 a pamětním listem Senátu oceněny i vítězné obce ostatních stuh v rámci soutěže Vesnice roku 2014.