Koncepce a strategie
Koncepce výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva zemědělství na léta 2023–2032.
Koncepce výzkumu vývoje a inovací Ministerstva zemědělství na léta 2023-2032 (dále jen „Koncepce VaVaI MZe 2023+“) byla schválena vládou ČR usnesením č. 724 ze dne 24. 8. 2022. Koncepce VaVaI MZe 2023+ vytváří základní rámec pro směřování rezortního výzkumu v období let 2023-2032 v souladu s aktuálními společenskými výzvami, globálními trendy a směry intervencí ve strategických dokumentech jak na evropské, tak národní úrovni, mezi kterými vyniká Zelená dohoda pro Evropu, a z ní odvozená strategie „Od zemědělce ke spotřebiteli“: pro spravedlivé, zdravé a ekologické potravinové systémy.
Hlavními vodítky pro formulaci klíčových oblastí Koncepce a na ně navazujících výzkumných směrů a priorit jsou zelená a digitální transformace hospodářství (potažmo potravinářsko-zemědělského sektoru, lesnictví a vodního hospodářství) i společnosti.
Pro naplnění poslání a vize ve věcném zaměření Koncepce jsou definovány tři klíčové oblasti:
- Bioekonomika,
- Smart zemědělství a
- Globální změny v biosféře.
Tyto klíčové oblasti budou realizovány prostřednictvím jedenácti výzkumných směrů, mezi něž patří: Půda, Voda, Biodiverzita, Lesnictví a navazující odvětví, Rostlinná produkce, Rostlinolékařství, Živočišná produkce, Veterinární medicína, Produkce potravin, Zemědělská technika, Lesnická a zemědělská ekonomika a politika.
Prioritami v oblasti řízení systému podpory výzkumu a vývoje jsou strategické zaměření podpory výzkumu a vývoje s přesahem do příbuzných oborů; efektivní řízení a financování výzkumu a vývoje; posilování výzkumných kapacit výzkumných organizací – lidský faktor; rozvíjení mezinárodní spolupráce.
Koncepce VaVaI MZe 2023+ byla připravována ve spolupráci s odborníky z České akademie zemědělských věd zastřešující tematické pracovní skupiny odborníků a praktiků z oborů definovaných výzkumnými prioritami.
Řízení implementace spadá do kompetencí a činností řídicích systémů, jimiž jsou Řídicí výbor implementace Koncepce VaVaI MZe 2023+; Česká akademie zemědělských věd a věcně příslušný útvar MZe s gescí výzkumu a vývoje.
Pro realizaci Koncepce VaVaI MZe 2023+ budou využity nástroje:
- Finanční, jimiž jsou: institucionální podpora na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumných organizací a účelová podpora pro výzkum v prioritních tématech a podpora spolupráce mezi výzkumnými organizacemi, disciplínami a praxí.
- Nefinanční, manažerské nástroje, jimiž jsou: rezortní podpora mezinárodní spolupráce v oblasti zemědělsko-potravinářského sektoru, lesnictví a vodního hospodářství; systémová podpora pro snížení administrativní náročnosti; informační a povědomí zvyšující opatření (vydávání metodických vodítek, školení, sdílení příkladů dobré praxe).
Koncepce výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva zemědělství na léta 2023–2032 v plné verzi ke stažení v příloze.