Portál farmáře pro školy
Ministerstvo zemědělství umožnuje pro potřeby výuky na středních a vysokých zemědělských školách zřídit přistup do takzvaného testovacího prostředí Portálu farmáře.
Školy žádají o vytvoření přístupu prostřednictvím žádosti (viz. příloha). V případě, že škola nedisponuje vlastními pozemky nebo číslem hospodářství, je možné k přístupu z jejich strany zajistit souhlas (čestné prohlášení) jiného zemědělského subjektu s použitím jeho dat pro testovací účely.
Pokud škola výše uvedenými atributy disponuje jako subjekt, není zde nutnost mít souhlas s využitím dat.
V obou případech je nutné, aby tyto subjekty byly registrovány i v LPIS a IZR, respektive musí disponovat evidencí DPB a CZ v produkčním prostředí.
Subjekt v testovacím prostředí disponuje obdobnými daty jako reálné podniky, byť s několika měsíčním zpožděním. Aktualizace testovacího prostředí z „produkčních dat“ LPIS probíhá ze strany Ministerstva zemědělství dvakrát do roka a je tedy třeba počítat s tím, že testovací prostředí neumožnuje provádět dlouhodobé změny (např. příprava výuky pro další rok), právě z důvodu výše uvedeného.
Práce v testovacím prostředí nemůže nijak ovlivnit data uložena v produkční verzi.
Vyplněné žádosti, včetně případných dotazů, je možné směřovat na pana Martina Svobodu (martin.svoboda@mze.gov.cz).
Pro potřeby výuky vznikl pro pedagogy, kteří vyučují používání Portálu farmáře, aktualizovaný materiál Výukové osnovy pro Portál farmáře (pdf, 5 MB). Tento materiál se zaměřuje konkrétně na dva nejvyužívanější registry, a to registr půdy (LPIS) a registr zvířat (IZR). Materiál poskytuje teoretické znalosti k oběma registrům a zároveň zde jsou praktické úkoly k procvičení, aby studenti byli schopni využívat znalosti i v praxi.