Ocenění mimořádných výsledků výzkumu a experimentálního vývoje udělená za rok 2024
Ve čtvrtek 22. 8. 2024 byla v rámci výstavy Země živitelka předána ocenění mimořádných výsledků výzkumu a experimentálního vývoje za rok 2024 - Cena ministra zemědělství pro mladé vědkyně a vědce, jejímž cílem je podpořit a ocenit výzkumné aktivity vědců do 35 let, a Cena ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje.
Ocenění za mimořádné výsledky ve výzkumu a experimentálním vývoji v obou kategoriích předali ministr zemědělství Mgr. Marek Výborný, ministr pro vědu, výzkum a inovace PhDr. Marek Ženíšek, Ph.D. a předseda České akademie zemědělských věd RNDr. Jan Nedělník, Ph.D.
V letošním ročníku se do soutěže o Ceny ministra přihlásilo 58 návrhů - 25 na Cenu pro mladé vědkyně a vědce, z čehož dva z návrhů nesplnily požadavky pro účast v soutěži a 23 na Cenu za nejlepší realizovaný výsledek, z čehož jeden z návrhů nesplnil požadavky pro účast v soutěži.
Hodnoticí komise vybrala a ministr zemědělství schválil v každé soutěži první tři místa spojená s finanční odměnou 100, 80 a 60 tisíc Kč. Navíc bylo v soutěži Cena ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek uděleno jedno Uznání ministra zemědělství a předsedy ČAZV za kvalitní dosažené výsledky, které není spojeno s finanční odměnou.
Cenu ministra zemědělství pro mladé vědkyně a vědce za rok 2024
3. místo RNDr. Alena Nehasilová (Grasserová), Ph.D., Mikrobiologický ústav AV ČR, v. v. i. za výsledek druhu recenzovaný odborný článek „Nové poznatky v oblasti vermiremediace čistírenských kalů (Vliv žížal na mikropolutanty a čistírenských kalů na žížaly)“ (New insights into vermiremediation of sewage sludge: The effect of earthworms on micropollutants and vice versa)
Předkládaný výsledek studuje vliv vermikompostování na koncentraci mikropolutantů v čistírenském kalu před jeho bezpečnou aplikací na zemědělskou půdu jako hnojiva. Celkem bylo zkoumáno 88 látek ze skupiny farmak a produktů osobní péče, endokrinních disruptorů a per/polyfluorovaných látek. Součástí výsledku je taktéž posouzení toxicity čistírenského kalu na žížaly a jejich imunitní buňky coelomocyty.
2. místo Ing. Václav Šimůnek, Ph.D., Česká zemědělská univerzita v Praze - Fakulta lesnická a dřevařská za výsledek druhu recenzovaný odborný článek „Kolísání letokruhového růstu jedle bělokoré se snižuje od severní k jižní šířce – hlavními ovlivňujícími faktory jsou celkové sluneční záření a severoatlantická oscilace“ (Silver fir tree-ring fluctuations decrease from north to south latitude—total solar irradiance and NAO are indicated as the main influencing factors)
Studie zkoumá růstové reakce letokruhů jedle bělokoré (Abies alba Mill.) na 16. poledníku ve střední a jižní Evropě. Hlavními klimatickými faktory ovlivňujícími růst jedle jsou celkové sluneční záření a Severoatlantická oscilace. Teploty a srážky mají vliv na růst letokruhů, ale nejvýznamnějšími faktory cyklického růstu je 11letý sluneční cyklus, který se projevuje v Severoatlantické oscilaci a celkovém slunečním záření.
1. místo Ing. Martin Prchal, Ph.D., Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích - Fakulta rybářství a ochrany vod za výsledek druhu recenzovaný odborný článek „Genetické parametry a genomická předpověď odolnosti ke koi herpesviróze (KHV) s využitím redukovaného panelu jednonukleotidových polymorfismů (SNP) u dvou populací amurského lysce“ (Genetic parameters and genomic prediction of resistance to koi herpesvirus disease using a low-density SNP panel on two Amur mirror carp populations)
Využitelnost dvou panelů (redukovaného a neredukovaného) jednonukleotidových polymorfismů (SNP) pro odhad genetických a genomických parametrů odolnosti kaprů vůči vysoce nakažlivé Koi herpesviróze (KHV) byla testována u dvou populací amurského lysce. Pro obě populace byla odhadnuta vysoká dědivost odolnosti a přesnost odhadu plemenné hodnoty (PH) s využitím SNP panelů byla až o 7 % vyšší ve srovnání s odhadem PH na základě rodokmenu. Zdá se tedy, že genomická selekce s využitím redukovaného SNP panelu může být efektivní metodou pro zvýšení odolnosti kapra obecného vůči KHV, a to s příznivým ekonomickým dopadem.
Cenu ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek za rok 2024
Uznání ministra zemědělství a předsedy ČAZV za kvalitní dosažené výsledky Ing. Vladimír Dráb Výzkumný ústav mlékárenský s.r.o. za výsledek druhu ověřená technologie s názvem „Aktivní kvas stabilizovaný přídavkem sušeného fermentovaného podílu“
Ověřená technologie popisuje způsob přípravy aktivního kvasu stabilizovaného přídavkem sušeného fermentovaného podílu, který je určen pro výrobu pšeničného pečiva. Díky snížení aktivity vody se podařilo zachovat aktivitu mikroorganismů po dobu 75 dní při pokojové teplotě. Použitím tohoto výrobku lze zkrátit proces výroby pšeničného pečiva o 1 den. Výrobek je průmyslově vyráběn pod obchodním označením Origen Active Wheat (92 tun v roce 2023) a téměř celá produkce je exportována do zemí EU.
3. místo doc. Ing. Zbyněk Kulhavý, CSc., Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, v. v. i. za výsledek druhu certifikovaná metodika s názvem „Snižování zátěže povrchových vod zdroji plošného zemědělského znečištění při uplatnění regulace drenážního odtoku na stavbách“
Výzkum byl realizován na stavbách zemědělského odvodnění, umožňujících po jejich úpravě řídit režim odtoku drenážních vod a úroveň hladiny podzemní vody. Výsledek shrnuje poznatky o vlivu regulace na retenci a akumulaci vod v půdním prostředí s cílem zlepšit jakost vodních toků, do kterých jsou drenážní vody vypouštěny. Toto přispívá k lepšímu hospodaření s vodou a se živinami na zemědělsky využívaných pozemcích.
2. místo Ing. Vladimír Nesvadba, Ph.D., Chmelařský institut, s.r.o. za výsledek druhu odrůda s názvem „Odrůda chmele SATURN“
Odrůda Saturn byla registrovaná v roce 2022 v rámci nové generace odrůd chmele se specifickou vůní, zároveň má odrůda budoucnost i vzhledem ke změně klimatu, protože vykazuje vysokou toleranci k suchu. Odrůda má dobré pěstitelské parametry a rychle našla uplatnění v různých pivních stylech v českých malých i velkých pivovarech. V současné době je o ní zájem i v zahraničí.
1. místo Ing. Helena Kusá, CSc., Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i. za výsledek druhu certifikovaná metodika s názvem „Půdoochranné postupy při pěstování brambor na svažitých pozemcích“
Metodika představuje nové půdoochranné postupy pro zvýšení zadržení vody ze srážek v půdě a omezení eroze při pěstování brambor na svažitých pozemcích v souladu s požadavky standardu DZES č. 5. Spočívají v úpravě tvaru a kultivaci hrůbků a brázd pomocí originálních, autorsky chráněných strojů, vyvinutých ve spolupráci se společností P&L, spol. s r. o. Jejich použití snížilo ztrátu půdy po srážkách o 67% a nový způsob aplikace hnojiv zvýšil využití dusíku rostlinami z 58% na 73% při současném zlepšení kvality hlíz. Metodika vznikla ve spolupráci VÚRV, v.v.i, VÚB Havlíčkův Brod s. r. o. a VÚMOP, v.v.i.
Autorům všech oceněných výsledků srdečně gratulujeme !
Autorům oceněných výsledků i autorům všech přihlášených návrhů výsledků přejeme mnoho dalších zajímavých výsledků jejich vědecké práce.