Klasifikace JUT
Klasifikaci jatečně upravených těl (dále jen JUT) jatečných zvířat v ČR metodicky řídí a koordinuje Ministerstvo zemědělství (MZe), odbor dozoru nad trhem s potravinami v úzké spolupráci s dalšími zúčastněnými subjekty a kompetentními organizacemi (VÚŽV, ČMSCH, SVS, SZIF). MZe zpracovává návrhy na úpravu a zpřesňování národní legislativy v souladu s platnou legislativou EU, sjednocuje a koordinuje kontrolní postupy úředního dozoru na jatkách, podílí se na přípravě školení a vydává, případně odebírá osvědčení o odborné způsobilosti klasifikátorů a inspektorů.
Odbornou přípravu klasifikátorů a inspektorů zajišťuje Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. (VÚŽV). Ten zároveň sleduje trendy v dané oblasti a podílí se na vývoji metod klasifikace JUT skotu, prasat a ovcí. VÚŽV také zabezpečuje ověřování správnosti v ČR používaných metod klasifikace (přístrojové techniky). Českomoravská společnost chovatelů, a.s., (ČMSCH), soustřeďuje a zpracovává data o klasifikaci JUT jatečných zvířat podle systému SEUROP. Státní dozor nad prováděním klasifikace JUT jatečných zvířat je vykonáván Státní veterinární správou (SVS). Tento dozorový orgán na jatkách kontroluje správnost klasifikace JUT skotu a prasat, dodržování referenční úpravy jatečných těl těchto zvířat, správné označování JUT, vedení a evidenci klasifikačních protokolů a odesílání hlášení o klasifikaci v návaznosti na další zpracovávání těchto dat.
Ve spolupráci s MZe mohou inspektoři SVS provádět i cílené kontroly, například na základě podnětů některého ze zúčastněných subjektů, nebo nutnosti získat aktuálnější přehled o některých používaných metodách klasifikace. Ceny zemědělských výrobců u vybraných podniků potom sleduje a zpracovává Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). V rámci klasifikace podle systému SEUROP má na starosti cenová hlášení a kontrolu jejich správnosti na vybraných jatkách.