Antibiotika v českých chovech

Fakta namísto senzace přináší skvělé zprávy pro spotřebitele českých potravin.

Také vás již někdy v médiích zaujal titulek či komentář, upozorňující na nadužívání antibiotik v chovech zvířat? Mnohdy i renomované odborné časopisy, na základě matematicko-predikčního modelování  opírajícího se často o historická, navíc mimoevropská data, uvádějí informace, které nekorelují se současnou realitou.  Je tedy čas důrazně říci, že pro Českou republiku, ba ani pro výraznou část Evropy rozhodně není platné prohlášení, že „až 80% antibiotik se používá v zemědělství hlavně jako růstové hormony“ konec přímé citace. V souvislosti s takovými informacemi, je nutností zdůraznit, že v odborné terminologii se používají dva rozdílné pojmy – „hormonální stimulátory růstu (a produkce)“ a odlišná skupina jsou “antibiotické stimulátory růstu (a produkce)“, obě skupiny jsou v EU ke stimulaci produkce již velmi dlouho zakázány – hormonální látky mnohem déle, než antibiotické, princip působení je jiný.

Globální data k oblasti spotřeb veterinárních antimikrobik (z nichž naprostou většinu však tvoří antibakteriální látky = antibiotika), již několik let zveřejňuje světová organizace pro zdraví zvířat (OIE, nově se používá akronym WOAH a jsou dostupná formou on-line zpráv a databáze ANIMUSE).  Již několik let je postupně budován systém a získávána data harmonizovaným způsobem ze všech zemí, která taková data mají a je snaha o zhodnocení dat v maximálně validní míře.

Pro Evropu pak je relevantní databáze a zprávy o spotřebách antimikrobik u zvířat z Evropské lékové agentury (EMA). Zde je dobré si připomenout 15 výročí, kdy ČR za svého předsednictví EU v roce 2009 na jednání vedoucích lékových agentur (HMA) iniciovala Evropský systém sledování spotřeb veterinárních antimikrobik (ESVAC).Jsou dostupné poměrně podrobné informace o spotřebách antimikrobik u zvířat (v rámci České republiky jsou tato data sbírána již více než 20 let) a data za ČR jsou poskytována i do databáze (ESVAC) a to s retrospektivou od roku 2005.

Namísto senzace přinášíme dobré zprávy.

Je z nich patrné, jak dramaticky byla snížena spotřeba těchto velmi důležitých léčiv - antimikrobik - v českém zemědělství.

Za dekádu 2008 – 2018 došlo ke snížení spotřeb antibiotik u hospodářských zvířat v ČR o polovinu.

Rok 2018 lze považovat za určitý předěl, jelikož se jedná o referenční rok pro Strategii

„From Farm to Fork“ = „Od farmy po vidličku“, s požadavkem na snížení spotřeb antibiotik u hospodářských zvířat a v akvakultuře o 50% v rámci EU v období 2018 až 2030.

Skvělou zprávou pro spotřebitele je, že spotřeba antimikrobik vztažená k populaci hospodářských zvířat chovaných v ČR za posledních 5 let poklesla o dalších 26%.

Znamená to zlepšení českých chovů a nadále pokračující trend odpovědného chování veterinárních lékařů a chovatelů při produkci potravin živočišného původu. Stále je však prostor na zlepšení.

 

 

Navíc, od roku 2023 pokračuje Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv ve spolupráci s distributory léčiv a veterinárními lékaři v další práci. Byl zahájen sběr a analýza dat o používání antimikrobik u majoritních druhů potraviny produkujících zvířat a jeho produkčních kategorií (skotu, prasat, kura a krůt) tak, aby bylo možno data lépe analyzovat i ve vztahu k situaci s rezistencí na antibiotika, které ČR rovněž shromažďuje. Podrobnější data také umožní do budoucna lépe zacílit opatření směřující ke kvalitativním změnám v preskripci antibiotik u zvířat a měla by sloužit také k cíleným pobídkám pro české chovatele produkující potraviny s ještě vyšší, lez říci až nadstandardní, mírou bezpečnosti pro zdraví konzumentů.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.