Exportéři obilí masivně opouštějí rumunský přístav Constanta
V loňském roce prošla přístavem Constanta téměř třetina veškerého exportu ukrajinského obilí a olejnin, ale znovu otevření ukrajinského námořního koridoru, odblokování přístavu v Oděse a stabilizace obchodní dopravy začalo ve větším měřítku vracet ukrajinské exportéry do vlastních černomořských přístavů .
Podle údajů za tři čtvrtletí roku 2024 snížil rumunský přístav Constanta překládku tranzitního nákladu ukrajinského obilí, ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, o více než polovinu. Bylo vyexpedováno 5,17 milionu tun oproti 10,4 milionu tun v roce 2023. V důsledku toho byly loňské rekordy v tranzitu rumunským přístavem nahrazeny mnohem skromnějšími čísly v letošním roce. Přestože je Constanta připravena podpořit ukrajinský tranzit, domácí rejdaři nemají žádnou ekonomickou motivaci používat alternativní rumunskou trasu a navzdory bezpečnostním rizikům preferují vlastní černomořské přístavy.
Snaha omezit dovoz ryb
Ministerstvo agrární politiky a potravin Ukrajiny zahájilo kroky k nahrazování dovozu v oblasti potravin a společně s kabinetem ministrů začíná vytvářet plán pro přeorientování veřejných zakázek na domácí produkci. Dnes tvoří většinu objemu veřejných potravinových zakázek dovážené výrobky, zejména ryby ze zahraničí. Ministerstvo je názoru, že na domácím trhu by měly převládat ryby ukrajinské, zejména v nákupech z veřejných prostředků. V roce 2023 nakoupil státní sektor Ukrajiny dovezené ryby v hodnotě 40 miliard hřiven (cca 24 miliard Kč). V dovozech ryb převládal štikozubec obecný a pangasius. Například ve stravě ozbrojených sil Ukrajiny může být štikozubec nahrazen tolstolobikem a amurem. Nové opatření má za cíl zvýšit poptávku po rybách chovaných na Ukrajině a dát impuls k rozvoji rybářství.
Zdroj: Ministerstvo agrární politiky a potravin Ukrajiny
Zpracoval:
Petr Sochor
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Kyjevě
tel: +380 506 138 519, e-mail: petr.sochor@mzv.gov.cz