České předsednictví EU
České předsednictví EU 2022
Česká republika se během svého předsednictví zaměřila na pět úzce provázaných prioritních oblastí:
- Zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny
- Energetická bezpečnost
- Posílení evropských obranných kapacit a bezpečnost kybernetického prostoru
- Strategická odolnost evropské ekonomiky
- Odolnost demokratických institucí
Úřad vlády zřídil webové stránky pro Předsednictví v Radě EU, prostřednictvím nichž uveřejňoval aktuální informace o českém předsednictví.
České předsednictví v oblasti zemědělství
CZ PRES se prioritně zabývalo dopady ruské agrese proti Ukrajině na potravinové zabezpečení v kontextu situace na komoditních trzích. CZ PRES zároveň usilovalo o další pokrok v udržitelnosti zemědělství, zejména v oblasti chovu hospodářských zvířat, rybářství, potravinových systémů, hospodaření v lesích, dodávek zemědělských produktů a potravin a zachování biologické rozmanitosti. Agendu AGRIFISH lze rozdělit do pěti hlavních oblastí: pravidla pro udržitelnou zemědělskou a potravinářskou produkci, společná rybářská politika a rybolovné kvóty, ochrana přírody a půdy, veterinární oblast a obchodní otázky. Agenda AGRIFISH byla dále ovlivněna i projednáváním iniciativ Evropské komise vyplývajících ze Zelené dohody pro Evropu.
Předsednické TRIO
TRIO zahrnuje tři členské státy, které postupně přebírají předsednictví Rady EU. Česká republika tvořila předsednické trio spolu s Francií, jež Evropské unii předsedala v první polovině roku 2022, a Švédskem, které se předsednických povinností ujmulo 1. ledna 2023.