Vnitřní oznamovací systém k ochraně osob, které oznamují porušení práva EU

V návaznosti na povinnost členských států EU zřídit tzv. vnitřní oznamovací systém pro přijímání, evidenci a vyřizování oznámení o protiprávním jednání, která vyplývá ze směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie (dále také „Směrnice“) zřídilo Ministerstvo zemědělství (dále také „MZe“) v souladu s § 8 zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů (dále také „Zákon“) tzv. Vnitřní oznamovací systém (dále také „VOS MZe“).

Oznámení obsahuje informace o možném protiprávním jednání, k němuž došlo nebo má dojít u osoby (MZe), pro niž oznamovatel, byť zprostředkovaně, vykonával nebo vykonává práci nebo jinou obdobnou činnost, nebo u osoby, se kterou oznamovatel byl nebo je v kontaktu v souvislosti s výkonem práce nebo jiné obdobné činnosti. Oblasti, kterých se musí oznámení protiprávního jednání podané pomocí VOS MZe týkat, vymezuje § 2 Zákona.

Oznamovatelem je ve smyslu Směrnice fyzická osoba, která se v souvislosti s prací nebo jinou obdobnou činností uvedenou v § 2 odst. 3 a 4 Zákona dozvěděla o protiprávním jednání, které porušuje právní předpis spadající do jedné z oblastí vymezených Zákonem.

Zákon a Směrnice poskytují ochranu všem kategoriím pracovníků MZe včetně osob samostatně výdělečně činných, dobrovolníků, stážistů, uchazečů o zaměstnání a dalších osob, které se pohybují v pracovním prostředí MZe.

Zákon zakazuje uplatnit vůči oznamovateli či jiné chráněné osobě jakékoliv odvetné opatření uvedené v § 4 Zákona.

Způsoby, kterým je možné učinit oznámení pomocí VOS MZe:

1. písemně

a) elektronicky na e-mailovou adresu whistleblowing@mze.gov.cz, ke které má přístup pouze příslušná osoba

b) v listinné podobě v uzavřené obálce s uvedením textu „NEOTVÍRAT – WHISTLEBLOWING – Pouze k rukám příslušné osoby na adresu:

Ministerstvo zemědělství
Whistleblowing – ochrana oznamovatelů
Těšnov 65/17
110 00 Praha 1

c) v listinné podobě s uvedením textu „NEOTVÍRAT – WHISTLEBLOWING – Pouze k rukám příslušné osoby“ vložit oznámení do boxu v podatelně Ministerstva zemědělství označeného „WHISTLEBLOWING – OCHRANA OZNAMOVATELŮ“ nebo vhodit do speciální poštovní schránky umístěné u vchodu do budovy Ministerstva zemědělství „WHISTLEBLOWING – Speciální schránka Ministerstva zemědělství určená pro příjem oznámení dle zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů“.

2. ústně příslušné osobě

a) osobně Ing. Aleši Průšovi nebo Ing. Kateřině Hrádkové, Ph.D.

b) telefonicky na čísle +420 720 825 886

Oznámení podané prostřednictvím VOS MZe musí obsahovat údaje o jménu, příjmení a datu narození, nebo jiné údaje, z nichž je možné dovodit totožnost oznamovatele. Oznámení nemusí tyto údaje obsahovat, pokud bylo podáno osobou, jejíž totožnost je příslušné osobě podle § 10 Zákona známa.

Přístup k oznámením má pouze příslušná osoba.  Zákon zakazuje příslušným osobám komukoliv poskytovat informace, které by mohly zmařit nebo ohrozit účel podávání oznámení. Totožnost oznamovatele ani jiné osoby chráněné před odvetnými opatřeními (např. osoby, která oznamovateli s oznámením pomáhala) nelze bez jejich písemného souhlasu prozradit nikomu dalšímu. Výjimku představuje pouze situace, kdy je příslušná osoba ze zákona povinna tyto informace poskytnout příslušným orgánům veřejné moci.

Agendu ochrany oznamovatelů v prostředí MZe upravuje Směrnice ministra zemědělství č. 17/2024.

V případě, že VOS MZe není funkční, či k němu nemá oznamovatel dostatečnou důvěru, může své oznámení podat pomocí Externího oznamovacího systému provozovaného Ministerstvem spravedlnosti (dále jen „EOS“), a to na webové adrese: https://oznamovatel.justice.cz/chci-podat-oznameni/

Oznamovatelé nejsou povinni své oznámení podávat nejprve prostřednictvím VOS MZe, ale mohou oznámení podat přímo pomocí EOS a nemusí důvod upřednostnění EOS před VOS MZe uvádět.

Dále může oznamovatel podat oznámení přímo příslušným orgánům veřejné moci (např. policejní orgán, státní zástupce, orgán správního trestání) nebo je za dodržení podmínek uvedených v čl. 15 Směrnice zveřejnit.

Pokud si potenciální oznamovatel není jistý, zda jím zjištěné skutečnosti představují protiprávní jednání ve smyslu Zákona, může kontaktovat Ministerstvo spravedlnosti s žádostí o poskytnutím odborného poradenství.

Anonymní hlášení podezření na podvod či jinou závažnou nesrovnalost, která může mít negativní dopad na finanční prostředky EU může oznamovatel zaslat i Evropskému úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), a to prostřednictvím webového formuláře na webové adrese: https://fns.olaf.europa.eu/main_cs.htm

Odkaz na úplné znění Směrnice: Směrnice Evropského Parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.