25. 6. 2012 - Materiály na jednání vlády
Informace o materiálech, které předkládá Ministerstvo zemědělství.
Bod č. 17, k projednání s rozpravou
Aktualizace Strategie financování implementace směrnice Rady 91/676/EHS o ochraně vod před znečištěním způsobeném dusičnany ze zemědělských zdrojů (nitrátová směrnice)
Materiál, který je průběžně aktualizován a předkládán vládě, stanoví finanční náročnost a požadavky na zabezpečení investičních a neinvestičních výdajů na jednotlivá opatření nitrátové směrnice. Jde o osmou aktualizaci od roku 2001, kdy byl materiál předložen vládě poprvé. Základním požadavkem nitrátové směrnice je vymezit zranitelné oblasti, které představují území odvodňovaná do povrchových a podzemních vod znečištěných nebo ohrožených dusičnany ze zemědělských zdrojů. Dalším požadavkem je vytvořit Zásady správné zemědělské praxe zaměřené na ochranu vod před znečištěním dusičnany ze zemědělských zdrojů, které představují souhrn obecných požadavků jak hospodařit, aby nedocházelo k nadměrnému zatěžování veškerých vod dusičnany. Celkové investiční náklady na implementaci nitrátové směrnice jsou odhadnuty na 0,986 mld. Kč. Ve srovnání s odhadem nákladů v roce 2010 (2,801 mld. Kč) došlo ke snížení celkových investičních nákladů o zhruba 65 procent. Odhad vychází z terénního šetření v zemědělských podnicích hospodařících ve zranitelných oblastech v roce 2011 a modelového přepočtu. Snížení investičních nákladů oproti roku 2008 bylo způsobeno částečně snížením počtu zvířat v letech 2008 až 2011 o zhruba 11 %, a to ve vazbě na způsob a technologii ustájení, a hlavně vlivem již uskutečněných investičních nákladů na výstavbu skladovacích kapacit z Programu rozvoje venkova ve výši kolem 4 mld. Kč.
Bod č. 18, k projednání s rozpravou
Informace o přípravě III. etapy realizace protipovodňových opatření
Materiál shrnuje dosažené výsledky a zkušenosti I. a II. etapy programu Prevence před povodněmi a obsahuje předpokládaný věcný záměr a časový a finanční rámec navazující III. etapy tohoto programu jako podklad pro nezbytnou diskusi o zajištění finančních zdrojů na realizaci technických protipovodňových opatření. V Koncepci vodohospodářské politiky Ministerstva zemědělství do roku 2015 je zabezpečení přípravy a zahájení III. etapy realizace technických protipovodňových opatření na období 2014 – 2020 jedním z prioritních úkolů. Finanční potřeba na realizaci III. etapy programu byla vyčíslena ve výši zhruba 1,7 mld. ročně, v letech 2014 a 2015 se předpokládá využít prostředky schválených výdajových rámců pro kapitolu MZe v částce 400 mil. Kč ročně, což představuje minimální částky pro rozběh III. etapy programu. Ve III. etapě realizace technických protipovodňových opatření bude upřednostňována podpora retence - opatření k řízeným rozlivům povodní, poldry, vodní nádrže s retenčními prostory.
Bod č. 21, k projednání bez rozpravy
Změna Příspěvkového řádu Agrární komory České republiky
Představenstvo Agrární komory ČR předkládá prostřednictvím ministra zemědělství k potvrzení vládě schválenou změnu Příspěvkového řádu. Týká se například systému odvodů z vybraných členských příspěvků odváděných okresními agrárními komorami nebo regionálními komorami Agrární komoře. Dosavadní systém odvodů činil 4 Kč za 1 hektar zemědělské půdy a 2 Kč za 1 hektar lesní půdy nebo vodní plochy obhospodařované členstvem, bez stanoveného rozhodného termínu, ke kterému se daná výměra započte. Podle předloženého materiálu bude rozhodná výměra započítávána vždy k 15. květnu běžného roku, což odpovídá termínu pro podávání žádostí o podpory ze strany zemědělských podnikatelů. S tím souvisí i změna systému čtvrtletních splátek, kdy oproti dosavadnímu systému rovnoměrných čtvrtletních splátek bude splátka běžného roku okresní nebo regionální agrární komory za 1. a 2. čtvrtletí uhrazena jako záloha ve stejné výši, jako v uplynulém kalendářním roce. Konečná výše celkového odvodu za běžný rok pak bude následně zohledněna vyrovnáním, ve zbývajících splátkách běžného roku, podle skutečné, členstvem k 15. květnu běžného roku obhospodařované, výměry.