27. 11. – materiály na jednání vlády

26. 11. 2013

Informace o materiálech, které předkládá Ministerstvo zemědělství

Bod č. 8, k projednání s rozpravou

Zachování vrácení spotřební daně z minerálních olejů osobám užívajícím tyto oleje pro zemědělskou prvovýrobu

Na základě zákona č. 500/2012 Sb., o změně daňových, pojistných a dalších zákonů
v souvislosti se snižováním schodků veřejných rozpočtů, došlo od 1. 1. 2013 ke snížení vrácení spotřební daně z minerálních olejů z 60 % na 40 % a z 85 % na 57 %. S účinností od 1. 1. 2014 je § 57 zrušen a vrácení spotřební daně z minerálních olejů spotřebovaných v zemědělské prvovýrobě se zemědělským podnikatelům od roku 2014 nebude poskytovat. Tato situace je pro zemědělskou výrobu neúnosná, a je proto nezbytně nutné zachovat vrácení spotřební daně z minerálních olejů v úrovni platné od 1. 1. 2013 do 31. 12. 2013, tj. zachování vrácení spotřební daně z minerálních olejů ve výši 40 %, resp. 57 %. Předpokládaná výše roční částky vrácené spotřební daně se očekává v podobné výši jako v roce 2013, tj. zhruba 1,4 mld. Kč. Hlavním argumentem pro další uplatnění uvedené podpory v ČR je srovnání konkurenčních podmínek českých zemědělců se zemědělci v členských státech EU uplatňujících toto daňové zvýhodnění.

 

Bod č. 23, k projednání s rozpravou

Posílení výdajů na společnou zemědělskou politiku přesunem prostředků z kapitoly 398 - VPS do kapitoly 329 - MZe

 

Bod č. 2, pro informaci

Informace o plnění víceletého programu podpory dalšího uplatnění biopaliv v dopravě včetně finančního hodnocení přiměřenosti daňových úlev

Informaci předkládá Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ministerstvem financí, je ve stejné struktuře jako v loňském roce a obsahuje hodnocení dopadů podpory biopaliv, popis legislativního rámce dané podpory, výše podpor, výše cen fosilních paliv a biopaliv, situaci na trhu a také kalkulaci. Z výše uvedených skutečností a navazujících kalkulací vyplývá, že současná výše podpory čistých a vysokoprocentních biopaliv je přiměřená a splňuje hlavní cíl - kompenzovat vyšší výrobní náklady u biopaliv a zajistit jejich konkurenceschopnost na trhu pohonných hmot. Ministerstvo zemědělství tak může doporučit vzhledem k výše uvedeným skutečnostem a kalkulacím zachovat současný stav daňových zvýhodnění i v dalším období. Pro výrobu biopaliv v roce 2012 bylo využito zhruba 4,9 % celkové zemědělské půdy. S ohledem na požadavek snížení emisí skleníkových plynů bylo ve sledovaném období dosaženo hodnoty 1,7 - 2 %. V roce 2020 je požadováno unijní i národní legislativou 6 %. Výroba biopaliv rovněž přispěla ke snižování závislostí na dovážených fosilních energiích.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.